MOJŻESZ OPERA

MOJŻESZ OPERA W WYKONANIU OPERY LWOWSKIEJ

24 marca 2017 o godz. 19:00
*) Sprzedaż biletów trwa do: 24 marca 2017 o godz. 18:00
Hala Widowiskowo Sportowa
ul. Sulechowska 41, Zielona Góra - mapa »
Średnia ocena:Ocena: 4.89 na 5
Ceny biletów: od 60 do 160 PLN
Dostępność biletów: 496 szt. / 0 szt.
Złóż rezerwację - kup bilet »
Podoba Ci się tutaj?
Udostępnij to innym...
Opera "Mojżesz", to produkcja Opery Lwowskiej. Światowa premiera opery miała miejsce 23 czerwca 2001 r. Została dedykowana Ojcu Świętemu podczas jego pielgrzymki na Ukrainę. Projekt uzyskał błogosławieństwo papieża Jana Pawła II i przy wsparciu Stolicy Apostolskiej, która przyznała na ten cel 75 tys. dolarów.  "Mojżesz" został zrealizowany w setną rocznicę istnienia lwowskiej sceny i 400-lecie gatunku opery. W premierowym spektaklu wzięło udział prawie 250 artystów. 

Było to pierwsze w historii wparcie teatralnego projektu świeckiego przez Watykan.
Opera została skomponowana przez współczesnego ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka do libretta według poematu wybitnego ukraińskiego pisarza, dramaturga, publicysty i działacza społecznego Iwana Franki.
Wiara Mojżesza w jedynego Boga została przyjęta przez wiele narodów świata w procesie rozwoju cywilizacji. Mojżesz jest szanowany jako prorok przez chrześcijan, izraelitów i muzułmanów. Stał się symbolem mądrości i przewodnika narodów. Jego genialny wizerunek był natchnieniem dla wybitnych artystów i poetów. Dlatego powstał zamysł realizacji opery o Mojżeszu. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do Papieża, gdyż on sam był aktorem, poetą, rozmiłowanym w sztuce - mówi dyrektor Lwowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej, Tadej Eder.

Inscenizacje wyreżyserował polski artysta urodzony we Lwowie, Zbigniew Chrzanowski. Opera składa się z 2 aktów, 5 scen z prologiem i epilogiem. Scenografia według projektu braci Tadeja i Michała Ryndzaków przenosi widza na wypaloną przez słońce pustynię. Do tego gra świateł i efekty dymne. Mamy uczucie uczestniczenia w trudzie, monotonii życia tułaczy. Uwagę oglądających zwraca taniec, zwłaszcza w scenie ceremonii oddawania czci złotemu cielcowi. Nie sposób pominąć odtwórcy roli tytułowego Mojżesza Oleksandera Hromysza. Aktor dla potrzeb spektaklu zapuścił brodę, a swoja grą świetnie pokazuje przemiany wewnętrzne bohatera. Poemat Iwana Franki został napisany w 1904 r., wkrótce ukazały się jego przekłady na inne języki, w tym także polski. 
 W tym czasie naród polski i ukraiński nie były wolne. Droga Mojżesza do Ziemi Obiecanej była podtekstem, który nurtował wielu twórców ukraińskich i polskich - dodaje Chrzanowski. - Franko pokazuje złożoną sytuację i losy przewodnika, który w pewnym momencie zostaje odrzucony przez tych, którzy mu zawierzyli. Mojżesz przeżywa wielki dylemat odtrącenia. Nękają go rozterki o słuszności wyboru - wyjaśnia reżyser.
 
Jak sam przyznaje, ma satysfakcję, że nie wzorował się na innych produkcjach i dziełach. Biblijna postać Mojżesza bowiem była natchnieniem dla wybitnych twórców, m.in. dla oper Arnolda Schönberga "Mojżesz i Aaron" oraz Gioacchino Rossiniego "Mojżesz w Egipcie".
Gdy zapadła decyzja o realizacji projektu, Chrzanowski odbył podróż od Jeziora Genezaret, wzdłuż Jordanu, do Egiptu. - Poznanie tych miejsc miało większe znaczenie niż tylko przygotowanie się do produkcji spektaklu. Wędrówka na Synaj i wschód słońca, kolory pustyni - to niesamowite przeżycie. Ta podróż pobudziła moją fantazję, pozostało mi już tylko czekać na muzykę Mirosława Skoryka - dodaje reżyser.
 
W tym samym czasie, kiedy papież lądował na ziemi ukraińskiej, podnosiła się kurtyna w naszej operze - mówi dyrektor Tadej Eder. "Mojżesz" został zrealizowany w setną rocznicę istnienia lwowskiego teatru. W planach twórców przedstawienia są występy gościnne w operach w Rzymie, Tel Awiwie i Wiedniu, wiosną 2107 roku opera odwiedzi kilka miast w Polsce, Zielona Góra, Poznań, Katowice, Szczecin, Koszalin, Kalisz. Planujemy również koncerty jesienią 2017 roku,  między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie - dodaje organizator Polskiej trasy koncertowej Opery "Mojżesz". 

Sprzedaż biletów na wybrane wydarzenie została już zakończona!

30 kwietnia 2017
Ocena: 5 na 5
Adam oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Jedyny minus to brak tłumaczenia"

21 kwietnia 2017
Ocena: 5 na 5
Jadwiga oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Muzyka piękna, głosy również wspaniałe,ale spodek nie jest do takich imprez, psuje całe przedstawienie. Światła z pulpitów orkiestry świeciły nam prosto w oczy ,scenografia ginęła, zero klimatu teatru ,opery . Szkoda takiego spektaklu do takiego obiektu.,brak klimatu. "

6 kwietnia 2017
Ocena: 5 na 5
Beata oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Zgadzam się z poniższymi opiniami. Widowisko faktycznie piękne. Moje wrażenia pokrywają się z opinią Bernarda, Andrzeja i innych"

4 kwietnia 2017
Ocena: 5 na 5
Beata oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Opera przepiękna, minus brak tłumaczenia. "

3 kwietnia 2017
Ocena: 5 na 5
Bernard oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Piękne widowisko. wspaniała gra świateł. Przy tak dużej sali, orkiestra i głosy solowe były dobrze wyważone. Jedynie chór słabo nagłośniony (ledwo było słyszeć męskie głosy). Minusem jest brak tłumaczenia."

2 kwietnia 2017
Ocena: 5 na 5
Adam oceniając napisał(a) dodatkowo:
""wszystko ok, ale brakowało tłumaczenia""

1 kwietnia 2017
Ocena: 5 na 5
Andrzej oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Już na początku pierwsze rozczarowanie! Brak napisów lub chociażby tekstu libretta w formie papierowej. Śpiewy piękne, wspaniała gra świateł, dużo symboliki, poruszająca muzyka… Spodek nie był najleprzym miejscem na ten spektakl."

31 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Dariusz oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Wszystko było by ok (jak będą we Wrocłąwiu to pojadę raz jeszcze!) ale... - brak wprowadzenia, jakieś słowo wstępne, przywitanie przez władze miasta etc... - brak libretta w języku polskim; wystarczyło wejść na stronę opery lwowskiej gdzie było tłumaczenie. Młodzi ludzie rozprowadzali płyty - mogli wręczać kartkę z tłumaczeniem. Z tyłu jakaś reklama i żadne koszta. Gwiazdki: za sam pomysł, za przedstawienie: 5 a za organizację: 4"

30 marca 2017
Ocena: 5 na 5
GENOWEFA oceniając napisał(a) dodatkowo:
"piękna muzyka ,brak tłumaczenia"

30 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Urszula oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Owszem piękna muzyka i gra artystów, ale spodziewałam się więcej. Brak libretta w języku polskim, dekoracje w formie minimalistycznej. Podobnie fabuła bardzo okrojona. Akustyka kiepska, a ustawienie krzeseł fatalne. Co szkodziło rozstawić je z przesunięciem o pół krzesła co drugi rząd ?"

30 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Katarzyna oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Niestety wielkie rozczarowanie, orkiestra i śpiew pełen profesjonalizm, jednak twórca opery nie miał pomysłu na pokazanie historii Mojżesza, która jest przecież sama w sobie tak barwna, pasjonująca.. Fabuła została właściwie ograniczona do kilku wątków, które przeciągały się w nieskończoność, w dużym stopniu do takiego wrażenia przyczyniło się brak tłumaczenia. Scenografia słaba, trochę można wytłumaczyć to ograniczonymi możliwościami na hali, jednak akcja mogłaby być bardziej wartka i obrazowa."

29 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Bronisława oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Muzyka piękna, głosy wspaniałe, jednak duże rozczarowanie za brak nawet minimalnego wprowadzenia do treści - brak tłumaczenia, drugi raz nie skorzystam."

29 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Krzysztof oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Byłem pod wielkim wrażeniem tego przedstawienia. Wspaniałe chóry, soliści i bardzo dobra orkiestra. Szkoda,że nie było informacji o libretcie. Więcej takich imprez. Szkoda,że tak mało widzów. "

29 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Renata oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Śpiew piękny, część baletowa fantastyczna, brak tłumaczenia. Polecam gorąco."

29 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Elżbieta oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Piękne widowisko. Niestety brak programu, brak libretta. Wygodna forma zakupu biletów."

28 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Magdalena oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Opera interesujaca,muzyka orginalna, śpiew piękny, jednak brakowało tlumaczenia czy przed spektaklem osoby która w skrócie by opowiedziała o przedstawieniu.Brak folderow do poczytania z opisem treści. Jednak samo przedstawienie było orginalne i pięknie dobrane stroje do spektaklu."

28 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Wioletta oceniając napisał(a) dodatkowo:
"wszystko ok, ale brakowało tłumaczenia"

27 marca 2017
Ocena: 4 na 5
Grzegorz oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Piękna muzyka i śpiew.zabrakło mi tłumaczenia ."

27 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Anna oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Muzyka wspaniała, artyści też, ale przy obcojęzycznej operze choć minimum jej treści w postaci nawet papierowej do przeczytania bardzo by się przydało. Sama znajomość Starego Testamentu nie wystarczyła, aby umieścić sceny w czasie, to w końcu okres 40 lat"

27 marca 2017
Ocena: 5 na 5
krystyna oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Brak tłumaczenia tekstu, brak informatora w języku polskim, poza tym ok"

27 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Jolanta oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Wspaniałe widowisko. Występ śpiewaków na najwyższym poziomie. Problemem był brak libretta dla widzów i większość miała problem ze zrozumieniem treści. Świetna i wygodna forma zakupu biletu "

27 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Grzegorz oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Podzielam pogląd większości oceniających. Soliści, chór, balet i orkiestra - wysoki poziom. Największy problem to brak możliwości zakupu libretta. "

27 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Weronika oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Dla pełniejszego odbioru spektaklu należałoby zapewnić tłumaczenia tekstu śpiewanego np. poprzez pasek z polskim tekstem przesuwający się w trakcie (jak jest to w Operze Śląskiej przy operach z oryginalnym językiem) albo minimum to wręczanie każdemu tekstu śpiewanego w formie papierowej. ""

27 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Patrycja oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Uczta dla zmysłów, pięknie wykonana opera - jedynie brak tłumaczenia co powoduję nie zrozumienie w pełni widowiska. "

27 marca 2017
Ocena: 5 na 5
Krzysztof oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Opera Lwowska, to najlepsza rekomendacja! Okoliczności to inna bajka."
Więcej informacji o "MOJŻESZ OPERA" »

KupBilecik.pl wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. zamknij