KupBilecik

Spektakl w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

20 marca 2018 o godz. 19:00

Warszawa

- woj. Mazowieckie

Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22-24

To wydarzenie już się odbyło!
Trwa ładowanie komentarzy...
Agnieszka: Super! świetna gra aktorska i ciekawy scenariusz. Polecam!
Aleksander: Spędzić wieczór w miłym towarzystwie obserwując wysiłki artystów, którzy niekoniecznie przelewają krew na ekranie można? Można. Rozlew krwi na scenie historycznie uzasadniony, krzepiące wspomnienia muzyczne z rewolucją w temacie, wspólna zabawa w przerwie czyli właściwie zabawa bez przerwy. "Tu nie będzie rewolucji. Tu zawsze będzie tak, jak było."
MARAT/SADE czyli NIE DO KOŃCA O WARIATACH
W latach 60tych sztuka Marat/Sade opowiadała o wariatach, którzy wykrzykują hasła odzwierciedlające prawdziwy obraz świata. Ostre polityczne i społeczne diagnozy bezpiecznie chowały się w trzech ramach: Rewolucji Francuskiej, zakładu dla obłąkanych i teatru w teatrze. Dziś wariaci nie są potrzebni. Racjonalne słowa, padające z ust bohaterów wyjętych z naszych czasów, stają się obrazem szaleństwa pozornie zdrowej rzeczywistości. Szaleństwo normalności osiąga skalę, której nie ma nawet w zakładzie psychiatrycznym.
 
KAKOFONIA REWOLUCJI czyli ZŁO ZŁEM ZWYCIĘŻAJ
Chaotyczna struktura sztuki tworzy niekończący się ciąg sporów dotyczących kształtu świata, społeczeństwa i jednostki. W czasach indywidualizmu rozumianego szerzej, niż Sade'owska rewolucja seksualna, konstrukcja świata oparta na ujednoliconych siłą masach wydaje się ryzykowna, jednak język Marata, chwiejnego wewnętrznie demagoga, brzmi wyjątkowo aktualnie. Jego rozumowanie i manipulacje, uprawianie polityki antagonizującej społeczeństwo, opartej na nieustannym wskazywaniu wroga, na eliminacji politycznych przeciwników, na populizmie i moralnej wyższości, zderza się ze skrajnym egotyzmem Sade'a. Zakochanie w sobie, ironia, odrzucanie wszelkich wartości i negowanie społecznych struktur nie mogą jednak skutecznie wyzwolić świata z rąk zorganizowanych demagogów. Czy jesteśmy zatem skazani na rzeczywistość pozbawioną bohatera pozytywnego, skoro normalność oznacza wojnę, polityczną agresję, demagogię, wielostronne okopy, kpinę, cynizm i nienawiść, która leży u podstaw wypaczonej miłości ojczyzny?
 
GALERIA OSOBLIWOŚCI
Bohaterowie sztuki prowadzą swoje własne wojny. Marat, Sade, Corday, Coulmier, Roux, Simona, Wywoływacz, Duperret - każdy z nich ma swój własny plan, pomysł na siebie, sposób na rewolucję. Ich narzędzia to demagogia, nihilizm, nienawiść, pogarda, frustracja, manipulacja, ironia. Razem tworzą nowy zestaw grzechów głównych, przenikający się nawzajem w umownej przestrzeni zakładu, którego nie mogą opuścić. Spektakl, który odgrywają, jest poszarpany, wypada z teatralnych ram, a wariactwo ich niewiele różni się od norm polityczno-społecznego kotła naszych czasów.
Czy jednak pacjenci naszego zakładu to młodzi ludzie, zachowujący swoją młodzieńczą energię, wkomponowani w trudną współczesność, pogubieni i szukający swojego głosu, poglądów i autorytetów - czy też to tylko groteskowe figurki w rewolucyjnej szopce?
 
BOHATER ZBIOROWY
Jeśli do tej menażerii osobliwości dodamy bohatera zbiorowego, czyli reprezentowany przez Polpocha, Kokol i Rossignol lud, który podąża - często ślepo - za wykrzykującymi zgrabne hasła prowodyrami, lud kapryśny, pochopny i zmienny w swoich osądach, lud, który rzadko kiedy do końca osiąga pełne spektrum społecznych i politycznych zjawisk, balansujący na granicy zrozumienia - jeśli ten lud stanie się równoprawnym bohaterem dyskursu - wtedy dopełni się obraz świata, który codziennie oglądamy za oknem, naszego rodzimego zakładu w Charentonie.
 
NIEŚMIERTELNE MECHANIZMY
Rzeczywistość pod wieloma względami się zmieniła w stosunku do lat 60tych, kiedy powstał tekst sztuki, jednak mechanizmy działania społeczeństwa, narodu i polityki, skupiającej się coraz agresywniej na tępieniu przeciwnika, są wciąż aktualne, nawet bardziej bezwzględne niż kilkadziesiąt lat temu. I choć niejasna jest ostateczna definicja rewolucji, społecznych tarć, choć nieznane są sposoby budowania idealnego świata, to warto dla przestrogi zanurzyć się w ponury świat współczesnego szaleństwa, tak zręcznie i lekko naszkicowany przez Petera Weissa.
Zapraszamy do Muzeum Szafotu, w którym grupa frustratów spróbuje odegrać historyczne zabójstwo Marata a jednocześnie opowiedzieć o polityczno-społecznych dewiacjach naszych czasów.

Obsada:
Maciej Babicz
Karolina Charkiewicz
Zofia Domalik
Michał Klawiter
Anna Lemieszek
Vova Makovskyi
Sofia Mietielica
Agata Różycka
Hanna Skarga
Marcin Stępniak
Dawid Ściupidro
Sprzedaż biletów na to wydarzenie została już zakończona!
Aby nie przegapić kolejnego występu tego artysty, aktywuj koniecznie Alert Fana!
Subskrybuj alerty i zamawiaj bilety przed innymi
Darmowy alert mailowy wydarzeń z okolicy!
Darmowy alert SMS wydarzeń z okolicy!
+48
Zobacz komentarze naszych klientów
Agnieszka
2023-05-21 17:56:10
"Super! świetna gra aktorska i ciekawy scenariusz. Polecam!"
Aleksander
2023-01-10 08:34:58
"Spędzić wieczór w miłym towarzystwie obserwując wysiłki artystów, którzy niekoniecznie przelewają krew na ekranie można? Można. Rozlew krwi na scenie historycznie uzasadniony, krzepiące wspomnienia muzyczne z rewolucją w temacie, wspólna zabawa w przerwie czyli właściwie zabawa bez przerwy. "Tu nie będzie rewolucji. Tu zawsze będzie tak, jak było.""
Zobacz inne wydarzenia z okolicy
12 kwietnia 2024
godz. 19:00

Barabuum!

12 kwietnia 2024 o godz. 19:00
30 kwietnia 2024
godz. 17:30

Koncert Chopinowski w Sali Koncertowej Fryderyk

30 kwietnia 2024 o godz. 17:30
25 kwietnia 2024
godz. 19:00

Garnizon Sztuki - teatr pozytywnych emocji.

25 kwietnia 2024 o godz. 19:00
14 kwietnia 2024
godz. 12:00

Oskar i Pani Róża

14 kwietnia 2024 o godz. 12:00
24 maja 2024
godz. 18:00

TRE VOCI.pl

24 maja 2024 o godz. 18:00
8 czerwca 2024
godz. 19:00

Muzyczna opowieść o przyjaźni

8 czerwca 2024 o godz. 19:00
13 lipca 2024
godz. 19:30

Przezabawna komedia Teatru Kamienica z Warszawy, tylko dla Widzów dorosłych

13 lipca 2024 o godz. 19:30
13 września 2024
godz. 19:30

Przekrój polskiej piosenki na tle kariery Violetty Villas

13 września 2024 o godz. 19:30
11 czerwca 2024
godz. 19:00

Reżyseria: Cezary Domagała

11 czerwca 2024 o godz. 19:00
Powiązane wiadomości z tym artystą
Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający Pierwszą Komunię Świętą Niny do ich domu przyjeżdża brat Muli z rodziną oraz Kają - młodszą siostrą Muli, która zniknęła nagle sześć lat temu. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i pogodzenie się sióstr, co jeszcze bardziej potęguje frustrację Muli. Mula postanawia wyrzucić siostrę z domu. W dniu Komunii Świętej dochodzi do pojednania się sióstr. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego wróciła Kaja. W obsadzie znaleźli się Anna Krotoska, Małgosia Szczerbowska, Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska, Anna Zubrzycki, Rafał Cieluch, Rafał Kwietniewski, Laila Hennessy, Ida Kwietniewska, Igor Kwietniewski. - Potrzeba kontroli jest chorobą, którą społeczeństwo wydaje się afirmować - mówi reżyserka. - Kiedy to się właściwie stało, kiedy uwierzyliśmy, że jesteśmy właścicielami świata? I kiedy przyjdzie coś, co przypomni nam o tym, że jesteśmy "leasingowcami"? Ten film uruchomi w każdym coś innego. Widzimy to, co nosimy w środku. "Wieża. Jasny dzień" zdobyła dwie nagrody na Gdyńskim Festiwalu Filmowym - za debiut i scenariusz. Berlinale rozpocznie się 15 lutego 2018 roku. W Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego udział weźmie "Twarz", najnowsze dzieło Małgorzaty Szumowskiej.
X
Chcesz, abyśmy powiadamiali Cię o nowych wydarzeniach Marat/Sade w Twojej okolicy?
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!
Twoję imię
Miejscowość
Adres mailowy
Numer telefonu +48
© 2011 - 2024 dla KupBilecik.pl - internetowy system biletowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zdobywaj wejściówki i śledź nasze profile
Facebook » Instagram »
Alert biletowy
Dodaj swój email lub telefon »
ZARZĄDZANIE COOKIES