KupBilecik.pl wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej
Narodowy Balet Królewski ze Lwowa

DZIADEK DO ORZECHÓW" w wykonaniu artystów Narodowego Baletu Królewskiego ze Lwowa

19 grudnia 2018 o godz. 19:00

Sprzedaż trwa do: 19 grudnia 2018 o godz. 18:00

plac Staszica 1, Piła - mapa »

Dostępność: ostatnie sztuki biletów
Ceny biletów: 95 PLN
Piotr Czajkowski

DZIADEK DO ORZECHÓW

Balet feeria w dwóch aktach z prologiem

na  motywach baśni Ernsta Hoffmanna "Dziadek do orzechów i król myszy"
Libretto: Marius Petip w redakcji   Władimira Troshchenko
Wykorzystano  fragmenty choreografii Mariusa Petipy, Lwa Iwanowa, Aleksandra Gorsky, zasłużonego  artysty Rosji Wasilija Vainonena i Kawalera Orderu Diagilewa  Anatolija Yemelyanova
Czas trwania spektaklu z przerwą: 2 godziny

Prolog

W wigilię Bożego Narodzenia po zaśnieżonych  ulicach małego  niemieckiego miasteczka w pośpiechu  biegną do domu prezydenta Zilberhausa odświętnie ubrani  goście. Wśród przechodniów  i Drosselmeyer -  starszy radca sądu, wynalazca i mistrz  zabawek. On przygotował wspaniałe bożonarodzeniowe prezenty dla dzieci Zilberhausa - jego chrześniaków  Maszy i Fritza.   Jednak szczęśliwe oczekiwanie  na  Boże Narodzenie  dla Drosselmeyera przytłoczone jest lękiem:  w sposób tajemniczy zniknęła jeden z lalek - Król Myszy.

Akt I

W domu prezydenta goście Zilberhausa  z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie święta. Wreszcie pojawia się przed nimi   błyszcząca światłami choinka noworoczna.
W środku uroczystości pojawia tajemniczy gość w  kostiumie czarodzieja. Opowiada  on historię dzielnego księcia, który pokonał Króla Myszy. Obecni entuzjastycznie oglądają jego  lalki taneczne,  które  dokładnie są podobne do prawdziwych  ludzi - Arlekina, Arapa i Różową lalkę.
Dzieci rozpoznają w nieznajomym   Drosselmeyera. Masza z radością przyjmuje  podarunek ojca chrzestnego  -  zabawnego  i niezgrabnego dziadka do orzechów. To nie jest tylko lalką, jest on przeznaczony do rozłupywania orzechów. Zabawa  z dziadkiem do orzechów coraz bardziej fascynuje  Maszę, to już jej  wydaje się, że to w ogóle nie jest zabawka, ale żywy człowiek, chociaż brzydki, ale z delikatną i piękną duszą.
Brat Marii, Fritz, swawolnik  i kpiarz, niechcący  łamie dziadka do orzechów. Maria czule pociesza  swego  okaleczonego ulubieńca i delikatnie go kołysze.
Ostatni taniec - a goście wychodzą.
Noc. Malutka Masza nie może spać. Przezwyciężając strach,  dziewczynka przyszła do sali, aby odwiedzić  dziadka do orzechów. Nagle, w pokoju pojawia Drosselmeyer. To już nie jest tylko dobry ojciec chrzestny, a czarodziej. Po  machnięciu przez niego  ręką wszystko dookoła przeobraża się: ściany się rozsuwają , choinka  zaczyna rosnąć. Wraz z nią  ożywają i rosną zabawki.
Nagle spod podłogi  pojawiają się myszy  pod wodzą Króla Myszy. Dziadek do orzechów ustawia w szeregu  ołowianych żołnierzyków i śmiało prowadzi ich do walki. Jednak siły są nierówne. Dziadek do orzechów jest pozostawiony samemu sobie wobec króla myszy i całe  jego świty. Masza jest w rozpaczy: jej   ulubiony jest w niebezpieczeństwie. Dziewczynka rzuca swój pantofelek  na myszy, i one, przerażone uciekają we wszystkich kierunkach.
Dziadek do orzechów,  magicznie został przekształcony w  pięknego księcia przez Drosselmeyera, który dziękuje swej wybawicielce   i zabiera ją do magicznego królestwa.


na szczycie. Lalki  podążają za nimi.

Akt II

Masza i dziadek do orzechów - Książę w magicznej łodzi płyną po choinkowym  królestwie. Wraz z nimi, czarodziej Drosselmeyer. Ale skradają się za nimi z tyłu myszy z Królem Myszy i nagle napadają na nich. Dziadek do orzechów - Książę znów odważnie podejmuje walkę i pokonuje wroga. Wszyscy  radośnie świętują zwycięstwo. Masza i dziadek do orzechów  - Książę są szczęśliwi -  oni dotarli do królestwa marzeń.
Ale to wszystko to tylko sen ...  minęła noc noworoczna, a wraz z nią przeminęły się cudowne sny. Masza, poczuła oddech bajecznych marzeń, obudziła się obok własnej choinki, w domu, z lalką - dziadkiem do orzechów na kolanach.
Zapisz się, a otrzymasz powiadomienia o nowych wydarzeniach! i uzyskasz dostęp do najlepszych miejsc przed innymi!
Ostatnie komentarze naszych widzów...
18 grudnia 2018
Ocena: 5 na 5

pl
Marta oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Piękne widowisko Polecam serdecznie"
17 grudnia 2018
Ocena: 5 na 5

pl
Monika oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Nie jest to poziom z Teatru Narodowego, ale całkiem przyjemnie się ogląda, jeżeli ktoś lubi balet."
14 grudnia 2018
Ocena: 5 na 5

pl
Elżbieta oceniając napisał(a) dodatkowo:
"średni poziom,druga część lepsza"
14 grudnia 2018
Ocena: 4 na 5

pl
Jakub oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Bardzo ciekawa interpretacja tradycyjnego baletu rosyjskiego. Trochę raziły tylko zbytnie uproszczenia fabularne w drugim akcie, jednak całokształt oceniam dobrze. Niestety całkowity pozytywny efekt został zepsuty przez "niedzielną" widownię, która co scenę biła brawo."
14 grudnia 2018
Ocena: 5 na 5

pl
Katarzyna oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Fantastyczny spektakl. Cudowni artyści. Polecam!!!"
11 grudnia 2018
Ocena: 5 na 5

pl
Halina oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Troszkę zawiedziona ale szczęśliwa. To nie był zmarnowany czas. Zapewne częściej będę korzystać "
11 grudnia 2018
Ocena: 5 na 5

pl
Marcin oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Bardzo pozytywny wieczór. "
11 grudnia 2018
Ocena: 5 na 5

pl
Justyna oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Mile spędzony czas. Polecam"
11 grudnia 2018
Ocena: 5 na 5

pl
Małgorzata oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Piękne, proszę o więcej. Gorąco polecam. "
11 grudnia 2018
Ocena: 5 na 5

pl
Elżbieta oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Pięknie, uczta dla ducha bisom i popisom kunsztu artystów nie było końca, brawo"
Zobacz inne wydarzenia z miasta Piła...
16 lutego 2019
godz. 16:00
1816 opinii:
Średnia ocena: 4.95 / 5
15 lutego 2019
godz. 19:00
66 opinii:
Średnia ocena: 4.83 / 5
1 lutego 2019
godz. 19:00
523 opinie:
Średnia ocena: 4.83 / 5
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, że korzystając z tej witryny zgadzasz się na zapisywanie i przechowywanie plików cookie oraz przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje o zakresie oraz rodzaju przetwarzanych danych znaleźć można w naszej polityce prywatności. W przypadku niewyrażania na to zgody, prosimy o zamknięcie tej strony.
Rozumiem, zamknij to okno