KupBilecik.pl wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej
Chór Polskiego Radia

KONCERT CHÓRU POLSKIEGO RADIA

31 maja 2017 o godz. 19:00

Sprzedaż trwa do: 31 maja 2017 o godz. 18:00

ul. Traugutta 1, Tarnów - mapa »

Dostępność: mniej niż 30 biletów
Ceny biletów: 15 PLN
31 maja 2017 r., godz. 19:00 | Bilety: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy


Generacje / Kompozytor-Rezydent
koncert Chóru Polskiego Radia


W koncercie pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego z udziałem Malwiny Paszek - głos biały, Michała Szymanowskiego - fortepian, Tomasza Drozdka - instrumenty etniczne oraz zespołu perkusyjnego, chór wykona m.in. utwory: F. Chopina Balladę Nr 2 F-dur op. 38, S. Niewiadomskiego "Z wiosennych tchnień na głos i fortepian", B. Walek--Walewskiego "Suitę pieśni góralskich z Podhala na chór mieszany".

Koncert uzupełnią dzieła Szymona Godziemby - Trytka w ramach programu Kompozytor - Rezydent. Szymon Godziemba-Trytek (ur. 1988) od maja 2016 pełni funkcję kompozytora - rezydenta Chóru Polskiego Radia w sezonie artystycznym 2016/ 2017

Program:


Fryderyk Chopin - Ballada nr 2 F-dur op. 38
Karol Mikuli - Paraphrase sur un ancien chant de Noël polonais op. 31 na 4 głosy solowe, chór i fortepian
Stanisław Niewiadomski - Modlitwa wiosenna na chór mieszany i fortepian, słowa Maria Konopnicka
Bolesław Walek-Walewski - Giewontowa baśń na chór męski a cappella (1924)
Tadeusz Szeligowski - Suita weselna na sopran, tenor, chór żeński, chór mieszany i fortepian (1948)
Andrzej Koszewski - Razem ze słonkiem na chór żeński fortepian i perkusję (2002)
Marek Jasiński - Scherzo na chór a cappella
Szymon Godziemba-Trytek - Etnos na chór, głos biały, fortepian, instrumenty etniczne i perkusję


Wykonawcy:

Chór Polskiego Radia,
Malwina Paszek - głos biały,
Tomasz Drozdek - instrumenty etniczne,
Michał Szymanowski - fortepian,
zespół perkusyjny

Szymon Wyrzykowski - dyrygent


Multiinstrumentalistka (lira korbowa, akordeon, altówka, karimba, cytra, autoharp, fortepian), śpiewaczka zajmująca się muzyką tradycyjną, wykonująca pieśni z Ukrainy, Białorusi i wschodniej Polski. Prowadzi warsztaty śpiewokrzyku w Poznaniu, a także grupę śpiewaczą Droryje. Wykonuje muzykę bałkańską w duecie z Tomkiem Grdeniem oraz przedwojenne piosenki z lat 20' i 30' na akordeonie.

Kilkukrotnie brała udział w wykonaniach muzyki granej na żywo do animacji. Gra w zespole Bedebede & Purandare wykonującym muzykę na żywo do filmów niemych z lat 20'. Kwartet polsko-indyjski zrealizował muzykę do filmu "Au Secours!" Able'a Gance.

Współpracuje z grupami teatralnymi, akompaniuje na akordeonie do przedstawienia opartego na tekstach Julio Cortazara - "Cuentacuentos - Rayuela". Brała udział w wielu festiwalach: Ethno Port Poznań, Festiwal Rozstaje w Krakowie, Festiwal Ale Kino! W Poznaniu, Poznańska Wiosna Muzyczna, Dragon Folk Festiwal, Festiwal Nowa tradycja w Warszawie, Festiwal Kody w Lublinie, Festiwal Malta w Poznaniu.

W swoim dorobku posiada kilka nagrań płytowych. Wraz zespołem Vidlunnia pojawiła się na płycie podsumowującej XIV edycję Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja" z 2012 roku. Również z 2012 roku pochodzi płyta promująca Festiwal Ethno Port w Poznaniu. W 2014 roku nagrywała dla We Call It A Sound - płyta Trójpole. Malwina zagrała na niej na lirze korbowej, akordeonie i śpiewała białym głosem.Michał Szymanowski - fortepian

Polski pianista młodego pokolenia. Dwa lata z rzędu wystąpił podczas jednego wieczoru wraz z Marthą Argerich na największym muzycznym festiwalu w Polsce: "Chopin i jego Europa". Mimo młodego wieku jego osobowość muzyczna została doceniona na wielu konkursach i festiwalach. Jest laureatem m.in. III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.
Pianista jest wychowankiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, a dyrygenturę studiuje u prof. Zygmunta Rycherta. To właśnie z uwagi na połączenie dwóch pasji - pianistycznej i dyrygenckiej - inspiracją dla młodego artysty jest Daniel Barenboim.
Koncertował w kraju i za granicą, między innymi w USA, Japonii, Brazylii, Włoszech (m. in. koncert dla papieża), Szwajcarii (m. in. Pałac Narodów ONZ), Francji, Niemczech, Belgii, czy Chorwacji. Występował pod batutą: Tadeusza Wojciechowskiego, Jacka Kasprzyka, Marka Pijarowskiego, Mirosława Jacka Błaszczyka, Zygmunta Rycherta czy Michała Dworzyńskiego. Wykonywał koncerty z towarzyszeniem: Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy, Polskiej Orkiestry Radiowej, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej czy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Jesienią 2011 roku ukazał się debiutancki album artysty: Michał Szymanowski Piano Recital.


Tomasz Drozdek - instrumenty etniczneMuzykant, kompozytor, perkusista, perkusjonalista, multi-instrumentalista etniczny, kolekcjoner rzadkich instrumentów z różnych stron świata (obecnie posiada ich ok. 300). W swoim solowym projekcie muzycznym łączy brzmienia nietypowych instrumentów etnicznych z brzmieniami elektronicznymi i techniką loopingu. Wchodząc w posiadanie kolejnych muzycznych wynalazków, nauczył się wydobywać z nich dźwięki, często również takie, o których twórca instrumentu nawet nie myślał przy jego konstruowaniu. W eksplorowaniu brzmień bardzo pomocna okazuje się odrobina elektroniki i technika loopingu.
W 2015 wydał dwie solowe płyty: DVD "Dźwięki (z) krypty" (multi-instrumentalny solo-act) oraz "(u)Twory" (album studyjny). Na obydwu wydawnictwach sam wykonał wszystkie partie instrumentalne, grając na kilkudziesięciu różnych instrumentach.
Jego kompozycje pojawiły się już dwukrotnie w radiowych słuchowiskach w Radiowej Trójce.
Poza działalnością solową muzyk jest członkiem poszerzonego składu Mumio oraz perkusistą w zespole Mkabaunda, grającym współczesne aranżacja polskich szlagierów okresu przedwojennego. Występuje również w etno-folkowym zespole Kalokagathos. Jest też związany z zespołami Canau, Jaktofonia i Deliver_us.
Prowadzi pokazy instrumentów etnicznych, autorskie warsztaty muzyczne oraz warsztaty produkcji instrumentów recyklingowych.


Szymon Wyrzykowski - dyrygent


Kształcił się u wybitnych mistrzów batuty: dyrygenturę chóralną studiował pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego (AM Szczecin), dyrygenturę symfoniczno-operową pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (UMFC Warszawa), u którego odbył też studia doktoranckie. Prowadzi aktywną działalność koncertową z polskimi chórami i orkiestrami. Jest Dyrektorem Artystycznym i jednym z założycieli Stowarzyszenia Mozart 2003, z którym zorganizował i wykonał ponad sześćdziesiąt koncertów oratoryjnych w Polsce i na Ukrainie. Jest dyrygentem cyklu corocznych prawykonań utworów oratoryjnych młodych kompozytorów polskich. Od 2006 roku jest Dyrektorem Artystycznym Chóru Akademickiego im. prof. Szyrockiego ZUT w Szczecinie (dawniej Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej), z którym koncertował w całej Europie i Ameryce Południowej. Pod kierunkiem Szymona Wyrzykowskiego zespół zdobywa liczne nagrody na międzynarodowych konkursach. Wraz z Chaps podjął się nagrania dzieł wszystkich Marka Jasińskiego. Od 2012 roku jest jednym z dyrygentów Międzynarodowej Akademii Chóralnej In terra pax, a od 2014 jej Dyrektorem Artystycznym. Wyróżniony odznaczeniami: Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta RP "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego. Od listopada 2015 pełni funkcję Kierownika Artystycznego Chóru Polskiego Radia.


Założony przez Jerzego Gerta w październiku 1948 roku. Od blisko 70 lat Chór wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne, dzieła reprezentujące różnorodne style i epoki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.

Poza działalnością koncertową Chór Polskiego Radia dokonuje nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także nagrań płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych.

Udziałem Chóru Polskiego Radia są prawykonania dzieł najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów polskich między innymi Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara.

Zespół brał udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą prezentując się w ostatnim czasie podczas takich wydarzeń jak: Wratislavia Cantans, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia, Festiwal Prawykonań - Katowice, Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Festiwal Misteria Paschalia, Festiwal Sacrum-Profanum, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" Festiwal Muzyki K. Pendereckiego Münster, Schleswig-Holstein Muzik Festival, Rossini Opera Festival, Settimana di Monreale, Sounds New Festival, Festiwalu Europalia 2001 Bruksela.

Ostatnie lata działalności to także liczne tournée koncetowe za granicą z których należy wymienić wykonanie Stabat Mater K. Szymanowskiego, Mszę c-moll W. A. Mozarta, Stabat Mater F. Schuberta pod dyrekcją Avi Ostrowskiego w Izraelu, tournée po Korei Południowej, wykonanie Pasji według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora w Angli w ramach obchodów Roku Polskiego czy też wykonanie opery Król Roger K. Szymanowskiego w Théâtre de la Monnaie w Brukseli z okazji inauguracji prezydencji polskiej w Parlamencie Europejskim.


Chór Polskiego Radia współpracuje stale z Narodową Orkiestrą Symfoniczną
Polskiego Radia w Katowicach oraz Polską Orkiestrą Radiową.
Zapisz się, a otrzymasz powiadomienia o nowych wydarzeniach! i uzyskasz dostęp do najlepszych miejsc przed innymi!
Zobacz inne wydarzenia z woj. Małopolskie...
14 października 2018
godz. 20:00
0 opinii:
Średnia ocena: 0 / 5
22 października 2018
godz. 19:00
77 opinii:
Średnia ocena: 4.88 / 5
23 listopada 2018
godz. 18:00
1641 opinii:
Średnia ocena: 4.96 / 5
31 sierpnia 2018
godz. 20:00
109 opinii:
Średnia ocena: 4.8 / 5
29 października 2018
godz. 19:00
3077 opinii:
Średnia ocena: 4.94 / 5
20 marca 2019
godz. 11:30
25 opinii:
Średnia ocena: 4.88 / 5
13 października 2018
godz. 18:00
4 opinie:
Średnia ocena: 3.25 / 5
24 sierpnia 2018
godz. 20:00
109 opinii:
Średnia ocena: 4.8 / 5
6 października 2018
godz. 19:00
653 opinie:
Średnia ocena: 4.96 / 5
9 grudnia 2018
godz. 18:00
179 opinii:
Średnia ocena: 4.98 / 5
18 listopada 2018
godz. 18:00
122 opinie:
Średnia ocena: 4.86 / 5
24 listopada 2018
godz. 19:01
179 opinii:
Średnia ocena: 4.77 / 5
23 września 2018
godz. 19:00
179 opinii:
Średnia ocena: 4.98 / 5
25 października 2018
godz. 19:00
492 opinie:
Średnia ocena: 4.98 / 5
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, że korzystając z tej witryny zgadzasz się na zapisywanie i przechowywanie plików cookie oraz przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje o zakresie oraz rodzaju przetwarzanych danych znaleźć można w naszej polityce prywatności. W przypadku niewyrażania na to zgody, prosimy o zamknięcie tej strony.
Rozumiem, zamknij to okno