KupBilecik.pl wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej
Narodowy Balet Królewski ze Lwowa

NARODOWY BALET KRÓLEWSKI ZE LWOWA JEZIORO ŁABĘDZIE

16 października 2017 o godz. 19:00

Sprzedaż trwa do: 16 października 2017 o godz. 18:00

ul. 1 Sierpnia 9, Stalowa Wola - mapa »

Dostępność: mniej niż 100 biletów
Ceny biletów: od 70 do 85 PLN
40 osób na scenie!
Występują Artyści Narodowego Baletu Królewskiego ze Lwowa

JEZIORO ŁABĘDZIE
PIOTR CZAJKOWSKI

Dawno temu, za siedmioma górami , za siedmioma rzekami...
Tak zaczyna sie nie jedna bajka i legenda o zaklętych osobach w zwierzęta .Najpiękniejsza to piękna i bestia, tylko wielkie uczucie tytułowej Pięknej potrafiło pokonać zaklęcie i zdjąć czary z Bestii.
Temat baletu zaczerpnięty jest z różnych legend o dziewczynie zaklętej w ptaka, występujących w mitologii greckiej i folklorze baśniowym wielu krajów Europy i Wschodu.
Akcja rozgrywa się w nieokreślonej epoce, w jakimś zakątku Europy.
- Z okazji dnia pełnoletności księcia Zygfryda odbywa się festyn, młodzież wiejska bawi się i tańczy w obecności dworu. Księżna oznajmia synowi , że jutro będzie musiał wybrać narzeczoną spośród przedstawionych mu na balu panien. Zygfryda martwi decyzja matki. By oderwać go od smutnych myśli, przyjaciele proponują wyprawę na polowanie. W dali widać stadko przylatujących łabędzi....

JEZIORO ŁABĘDZIE 
PIOTR CZAJKOWSKI 

Dawno temu, za siedmioma górami , za siemioma rzekami...
Tak zaczyna sie nie jedna bajka i legenda o zaklętych osobach w zwierzęta .Najpiękniejsza to piękna i bestia, tylko wielkie uczucie tytułowej Pięknej potrafiło pokonać zaklęcie i zdjąć czary z Bestii.
Temat baletu zaczerpnięty jest  z różnych legend o dziewczynie zaklętej w ptaka, występujących w mitologii greckiej i folklorze baśniowym wielu krajów Europy i Wschodu.
Akcja rozgrywa się w nieokreślonej epoce, w jakimś zakątku Europy.
 - Z okazji dnia pełnoletności księcia Zygfryda odbywa się festyn, młodzież wiejska bawi się i tańczy w obecności dworu. Księżna oznajmia synowi , że jutro będzie musiał wybrać narzeczoną spośród przedstawionych mu na balu panien. Zygfryda martwi decyzja matki. By oderwać go od smutnych myśli, przyjaciele proponują wyprawę na polowanie. W dali widać stadko przylatujących łabędzi.
- Skalisty brzeg jeziora. Zjawia się stado łabędzi z królową na czele. Przyjaciel księcia Benno z towarzyszami celują z łuku do ptaków. Przybiega Zygfryd, przymierza się do strzału, gdy nagle staje przed nim królowa Odetta. Oczarowany jej pięknością książe nie pozwala strzelać do ptaków i odprawia myśliwych. Ze wszystkich stron otaczają go białe łabędzie, Odetta wyjaśnia księciu ich tajemnicę: zły czarownik Rotbard zamienił ją i jej towarzyszki w łabędzie, które tylko o północy nad brzegiem jeziora mogą przybierać ludzką postać. Zaklęcie to może jedynie złamać szczere uczucie człowieka, który nigdy jeszcze  nie wyznał nikomu miłości. Wśród skał ukazuje się złowrogi ptak;
to Rotbard, który przypomina Odetcie o swojej władzy nad nią, a księciu o grożącym mu niebezpieczeństwie. Lecz młodzieniec nie lęka się pogróżek. Ulegając czarowi Odetty, przysięga jej wieczną miłość i wyzwolenie. Zbliża się świt, łabędzie muszą odejść.
- Sala balowa na zamku księżnej. Schodzą się goście, witani przez mistrza ceremonii, za nimi wkracza z synem księżna i sześć młodych panien, z których Zygfryd ma dziś wybrać narzeczoną. Jednakże żadna z nich nie podoba się młodemu księciu; zatopiony w marzeniach, myśli wciąż o tajemniczej  dziewczynie - łabędziu. Nagle fanfary oznajmiają przybycie niespodziewanych gości. To Rotbart w ludzkiej postaci ze swą córką, piękną Odylią, której łudzące podobieństwo do Odetty oszałamia Zygfryda. Rozpoczyna się bal. Rotbard nakazuje córce, by postarała się zdobyć słowo księcia, gdy bowiem zakochany młodzieniec zapomni o Odetcie i wyzna miłość innej, złamie przysięgę wierności. Tak też się dzieje - w oknie ukazuje się przelotna wizja zrozpaczonej Odetty i Zygfryd pojmuje, że padł ofiarą podstępu. Zwycięski Rotbart wyprowadza córkę, a Zygfryd w rozpaczy opuszcza zamek. 
- Nad brzegiem jeziora łabędzie z niepokojem oczekują powrotu królowej. Odetta wraca smutna opowiada towarzyszką o zdradzie Zygfryda. Lecz oto zjawia się książe, pełen skruchy i żalu, zapewnia Odettę o swej miłości; przecież to ją widział w osobie Odylli. W ten z łopotę skrzydeł - wśród błyskawic i huku piorunów nadlatuje czarny ptak - Rotbart. Nie mogąc pokonać uczucia kochanków, grozi księciu śmiercią, lecz Zygfryd nie chce ratować się ucieczką, gotów umrzeć razem z Odettą. Oboje giną w falach jeziora. Zwyciężony potęgą miłości Rotbart pada martwy.
- Zakończenie może być tylko jedno - w złotej łódce, ciągnionej przez białe łabędzie, Odetta i Zygfryd płyną do krainy wiecznej szczęśliwości.

Na podstawie przewodnika baletowego
Jerzy Armo
Zapisz się, a otrzymasz powiadomienia o nowych wydarzeniach! i uzyskasz dostęp do najlepszych miejsc przed innymi!
Zobacz inne wydarzenia z woj. Podkarpackie...
10 października 2017
godz. 19:00
Biletów:
57 szt.
3 grudnia 2017
godz. 18:00
Biletów:
30 szt.
9 października 2017
godz. 18:30
Biletów:
brak
27 października 2017
godz. 21:00
Biletów:
11 szt.
5 grudnia 2017
godz. 19:00
Biletów:
224 szt.
6 stycznia 2018
godz. 19:00
Biletów:
27 szt.
25 listopada 2017
godz. 17:00
Biletów:
38 szt.
14 października 2017
godz. 20:00
Biletów:
58 szt.
5 października 2017
godz. 18:00
Biletów:
18 szt.
29 października 2017
godz. 19:15
Biletów:
69 szt.
19 października 2017
godz. 20:00
Biletów:
brak
7 grudnia 2017
godz. 20:00
Biletów:
33 szt.
18 października 2017
godz. 19:00
Biletów:
51 szt.
29 września 2017
godz. 19:00
Biletów:
126 szt.
24 maja 2018
godz. 19:00
Biletów:
306 szt.
14 października 2017
godz. 17:00
Biletów:
87 szt.
14 października 2017
godz. 16:00
Biletów:
52 szt.