Dobrze Mi Tu. Dni Kultury Wrażliwej
12 września 2024 o godz. 19:00
Bytom
- woj. ŚląskieBytomskie Centrum Kultury, plac Karin Stanek 1
KONCERT JAZZOWY W CIEMNOŚCI
WYBRAŃCZYK / HOLMLANDER / MISZK (PL / SE)
Patrycja Wybrańczyk - perkusja
Per-Åke Holmlander (SE) - tuba
Emil Miszk - trąbka
Słuchacze będą mogli wziąć udział w koncercie w ciemności, co pozwoli na wyostrzenie zmysłu słuchu i osiągnięcie zupełnie nowych doznań muzycznych. Patrycja Wybrańczyk zaprosiła do współpracy dwóch wybitnych muzyków z kręgów muzyki jazzowej i improwizowanej - szwedzkiego tubistę Per-Åke Holmlandera oraz gdańskiego trębacza Emila Miszka. Razem z Per-Åke poznała się podczas wspólnego projektu z Pål Nilssen Love's XXL Workshop Ensemble na Oslo Jazz Festival 2022. Z Emilem zaś od kilku lat współpracują przy okazji wielu projektów oraz współtworzą razem polsko-norweski kwartet PESH.
Koncepcją na koncert w Bytomiu będzie ujęcie free jazzowej improwizacji w formalnych, rytmicznych i melodycznych ramach. Stworzona w ten sposób unikatowa suita, będzie wykonana w zupełnej ciemności, która uwrażliwi słuchacza na wszystkie dźwiękowe niuanse oraz przeniesie w tajemniczy świat dźwięku i akustyki. W muzyce improwizowanej komunikacja jest kluczowym czynnikiem. Brak kontaktu wzrokowego, a jedynie poleganie na zmyśle słuchu rodzi nowe okoliczności oraz wpływa na rozwój wydarzeń czyniąc go zupełnie innym niż zazwyczaj.
O muzykach:
Patrycja Wybrańczyk - perkusistka, miłośniczka grzybobrania i spędzania czasu na łonie natury. Skończyła licencjat na Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo. Obecnie współtworzy m.in. polsko-norweski kwartet PESH, elektroniczne puck-jazzowe trio Ninja Episkopat oraz wielokrotnie nagradzany polsko-ukraiński zespół kobiecy O.N.E. (nominacja do prestiżowej nagrody FRYDERYK w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku 2021). Koncertuje regularnie na polskich i europejskich scenach jazzowych, czasami również poza rodzimym kontynentem. Występowała m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Uzbekistanie, Festiwalu Jazzowym w Atenach (Grecja), Festiwalu Jazzowym w Winnicy, Lviv Jazz Days (Ukraina), Opus Jazz Club (Węgry), Festiwalu Jazz Jantar, NOSPR (Polska), Copenhagen i Aarhus Jazz Festival (Dania) czy Oslo Jazz Festival (Norwegia).
Per-Åke Holmlander - jako improwizator współpracował z takimi artystami jak Eje Thelin, Marilyn Crispell, Paul Lovens, Folke Rabe, Phil Minton, Sten Sandell, Sven-Åke Johansson, Gunter Christmann, Kjell Westling, Keith Rowe, Georg Riedel, Position Alpha, The Swedish Radio Jazz Group, Barry Guy New Orchestra, Ken Vandermark - Territory Band & Resonance Ensemble, London Jazz Composers Orchestra, Peter Brötzmann Chicago Tentet, Swedish Azz, Fredrik Ljungkvist i jego Yun Kan 5 & 10, Fire! Orchestra… oraz wieloma innymi. Holmlander często pracuje z muzyką teatralną. Czasami występuje solo, a regularnie współpracuje z własnym zespołem Carliot - It's Never Too Late Orchestra, Paal Nilssen-Love Large Unit, Fish & Steel, a ostatnio z Gabrielle Mitelli - E.G.O. - European Galactic Orchestra, Parti & Minut, Inner Ear, Torden Kvartetten i zespołami Mats Gustafsson NU & Hidros. Per-Åke wziął udział w nagraniu ponad 120 płyt i 1800 przedstawieniach teatralnych. Koncertował w 39 krajach i od grudnia 2008 roku jest członkiem rządowej organizacji Musikalliansen.
Emil Miszk - trębacz, propagator muzyki improwizowanej. Miłośnik szerokiej perspektywy i długiego dystansu. Patrzy na rzeczy pod różnym kątem. Prowadzi bogate życie koncertowe i świetnie odnajduje się na wielu płaszczyznach muzycznych. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii - z jednej strony przynależność do tradycji, z drugiej totalna wolność. Jest to efekt współpracy z takimi artystami jak: Markus Stockhausen, John Medeski, John Scofield, Andreas Staier, Leszek Kułakowski, Marcin Masecki, Mitch & Mitch. Współtwórca niezależnego wydawnictwa Alpaka Records. PESH, BLED, Tomasz Chyła Quintet czy kwartet trąbek historycznych Tubicinatores Gedanenses to tylko niektóre z zespołów, w które jest zaangażowany. Lider zespołu Emil Miszk & The Sonic Syndicate, z którym w roku 2019 zdobył najbardziej prestiżową nagrodę środowiska muzycznego w Polsce - nagrodę FRYDERYK w kategorii Jazzowy Debiut Roku za album "Don't Hesitate!".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Przygotuj się na niezapomnianą przygodę pełną śmiechu, muzyki i niespodzianek!
Bytom! Piotrek Szumowski - "Wagabunda"
Jeszcze nigdy nie było tak dobrze - 20 lecie kabaretu
Wstyd - komedia "Teściowie" w wersji teatralnej
II TERMIN! Bytom: Mateusz Socha w programie "Szur"
Klimakterium i już
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie
Kabaret Smile "CONTRA".
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!