KupBilecik.pl wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej
The Whoop Group - Crimes

Koncert w Oliwskim Ratuszu Kultury

22 czerwca 2018 o godz. 19:00

Sprzedaż trwa do: 22 czerwca 2018 o godz. 18:00

ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk - mapa »

Dostępność: ostatnie sztuki biletów
Ceny biletów: od 25 do 30 PLN
Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza do Oliwskiego Ratusza Kultury na koncert kwartetu saksofonowego The Whoop Group, który zaprezentuje materiał z najnowszej płyty pt. "Crimes".

THE WHOOP GROUP w składzie:
Jakub Muras - saksofon sopranowy
Mateusz Dobosz - saksofon altowy
Krzysztof Koszowski - saksofon tenorowy
Szymon Zawodny - saksofon barytonowy

Prezentuje:
CRIMES - innowacyjne i świeże brzmienie popularnych utworów muzyki klasycznej oraz nowych kompozycji na kwartet saksofonowy: ANTONIO VIVALDI/Cztery Pory Roku (wybór): Lato, Zima, EDVARD GRIEG/Lyric Pieces (wybór): Puck, Once upon a time, March of the Dwarfs, FRYDERYK CHOPIN/Wybrane dzieła: Preludium op. 28 no. 4, Preludium op. 28 no. 12, KRZYSZTOF KOSZOWSKI/Evolution of classical music, GUILLERMO LAGO/Ciudades (wybór): Tokyo, Sarajevo, Addis Ababa, PHILIPPE GEISS/Patchwork.

The Whoop Group to młody, żywiołowy i niezwykle ambitny zespół składający się z najwybitniejszych saksofonistów młodego pokolenia w Polsce. Połączyła ich nie tylko miłość do saksofonu oraz muzyki, ale także wieloletnia przyjaźń. Każdy z członków zespołu jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są także wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Młoda Polska.

The Whoop Group to zespół niezwykły pod wieloma względami. Cała czwórka młodych muzyków jest równie szalona, co ambitna. Nie boją się wyzwań i nieustannie próbują, podczas koncertów, czegoś nowego. Specjalizują się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej, którą nierzadko sami aranżują w swój skład instrumentalny. Pomimo to, z ogromną przyjemnością wykonują także inne gatunki muzyczne. Świetnie czują się w muzyce rozrywkowej, jazzie, funku, a nawet folku. Działalność koncertową rozpoczęli we wrześniu 2016 roku podczas audycji Five o'Clock Programu 2. Polskiego Radia. Od tego czasu regularnie koncertują, ciesząc się ogromnym uznaniem publiczności oraz wciąż rosnącym gronem fanów na całym świecie. W 2017 roku wzięli udział w trzech konkursach kameralnych, które wygrali. Są laureatami I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie, Nagrody Głównej F.N.A.P.E.C Musiques d'Ensemble w Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Paryżu, a także I nagrody i Tytułu Mistrzów w Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy. Bardzo ważnym aspektem pracy zespołu jest także aktywna współpraca z kompozytorami z Polski oraz z całego świata (m. in. z USA, Meksyku, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Węgier), którzy często dedykują im swoje utwory.

ZBRODNIE...
Nie jest tajemnicą, że saksofon nadal jest instrumentem muzyki klasycznej. Niestety. Utożsamiany głównie z muzyką rozrywkową bardzo długo szukał swojej drogi do sal koncertowych. Na przekór wszystkim tym trendom i trudnościom postanowiliśmy nagrać płytę, która ma na celu pokazać, że kwartet saksofonowy to zespół absolutnie niezwykły. Kluczowym dla nas aspektem był dobór ciekawego i różnorodnego repertuaru, który odzwierciedlałby nieodkryty w pełni potencjał saksofonów. Ogromne możliwości techniczne i walory brzmieniowe to tylko niektóre cechy, dzięki którym zespół ten może śmiało konkurować z innymi, bardziej popularnymi składami kameralnymi. Zestaw utworów, który proponujemy Państwu w projekcie "Crimes" to muzyczna "zbrodnia" w najczystszej postaci. W dużym skrócie tymi właśnie słowami można by go skomentować. Poza utworami skomponowanymi na kwartet saksofonowy przez Guillermo Lago (właść. Willem van Merwijk) oraz Karola Beffę, wykonujemy na saksofonach utwory, które oryginalnie zostały napisane na inne instrumenty. Jako muzycy doskonale wiemy, że wszelkie próby aranżacji uznanych pozycji muzyki klasycznej nierzadko spotykają się z nieuzasadnioną krytyką, która może wynikać z powszechnych uprzedzeń i stereotypów. Wiele osób uważa utwory Antonio Vivaldiego, Edvarda Griega czy, co chyba najważniejsze, Fryderyka Chopina za niejako zarezerwowane dla konkretnych instrumentów. Album ten jest zatem absolutnie zamierzonym pójściem pod prąd szeroko pojętego kanonu muzyki klasycznej. W pełni świadomi skali naszego występku, nadaliśmy temu projektowi tytuł The Whoop Group - Crimes, ponieważ wiemy, że jest on naruszeniem przez nas pewnego rodzaju muzycznego sacrum. Głęboko wierzymy, że ten śmiały krok pomoże otworzyć nie tylko uszy, ale i oczy muzyków, krytyków oraz melomanów na saksofon, który pomimo swojego młodego wieku oraz bogatej historii w muzyce rozrywkowej, w końcu zostanie także w pełni doceniony jako instrument klasyczny.
Zapisz się, a otrzymasz powiadomienia o nowych wydarzeniach! i uzyskasz dostęp do najlepszych miejsc przed innymi!
Ostatnie komentarze naszych widzów...
25 czerwca 2018
Ocena: 5 na 5

pl
Piotr oceniając napisał(a) dodatkowo:
"Było super!"
Zobacz inne wydarzenia z miasta Gdańsk...
20 lipca 2019
godz. 19:00
7 opinii:
Średnia ocena: 4.71 / 5
2 listopada 2019
godz. 19:00
52 opinie:
Średnia ocena: 4.87 / 5
24 marca 2019
godz. 16:00
167 opinii:
Średnia ocena: 4.85 / 5
28 marca 2019
godz. 19:00
0 opinii:
Średnia ocena: 0 / 5
13 kwietnia 2019
godz. 19:00
0 opinii:
Średnia ocena: 0 / 5
12 stycznia 2020
godz. 16:00
598 opinii:
Średnia ocena: 4.86 / 5
2 kwietnia 2019
godz. 19:00
24 opinie:
Średnia ocena: 5 / 5
24 marca 2019
godz. 12:00
0 opinii:
Średnia ocena: 0 / 5
12 maja 2019
godz. 19:00
57 opinii:
Średnia ocena: 4.93 / 5
28 marca 2019
godz. 20:00
0 opinii:
Średnia ocena: 0 / 5
6 kwietnia 2019
godz. 19:00
0 opinii:
Średnia ocena: 0 / 5
5 kwietnia 2019
godz. 12:00
30 opinii:
Średnia ocena: 4.97 / 5
3 grudnia 2019
godz. 17:00
657 opinii:
Średnia ocena: 4.77 / 5
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, że korzystając z tej witryny zgadzasz się na zapisywanie i przechowywanie plików cookie oraz przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje o zakresie oraz rodzaju przetwarzanych danych znaleźć można w naszej polityce prywatności. W przypadku niewyrażania na to zgody, prosimy o zamknięcie tej strony.
Rozumiem, zamknij to okno