KupBilecik

Zaduszkowy koncert zapomnianych pieśni

2 listopada 2022 o godz. 19:00

Warszawa

- woj. Mazowieckie

Teatr Komedia, ul. Słowackiego 19a

To wydarzenie już się odbyło!

Matylda Damięcka, Marcin Januszkiewicz, Radek Łukasiewicz i Małgorzata Sobczyk interpretują wokalnie zapomniane polskie pieśni ludowe. Mądrze, bez patosu, z wdziękiem. Balansując na granicy tradycji i nowoczesności, opowiadają o śmierci i przemijaniu. 2 listopada zapraszamy do Teatru Komedia na wyjątkowy, muzyczny wieczór, który poprowadzi aktor teatralny i musicalowy Artur Chamski. Wspólnie z twórcami Polskich Znaków będziemy wspominać to, co szczególnie ulotne.

Zaduszkowy koncert w Teatrze Komedia wypełnią głównie utwory składające się na wydaną kilka miesięcy temu płytę "Rzeczy ostatnie" kolektywu Polskie Znaki. Ważne postacie polskiej popkultury pod przewodnictwem Radka Łukasiewicza - założyciela i lidera zespołu Pustki - Jarka Ważnego oraz Janusza Zdunka (muzyków m.in. Kultu) interpretują na niej zapomniane polskie pieśni ludowe. Na krążku usłyszeć można głosy Vito Bambino, Matyldy Damięckiej, Marka Lanegana (Queens of the Stone Age, Screaming Trees), Sanah czy Michała Szpaka. - Do interpretacji tych utworów potrzebowaliśmy głosów obdarzonych odpowiednią głębią, z pokładami melancholii. Tylko wtedy te teksty miały szansę zabrzmieć wiarygodnie - podkreślają twórcy.

Zespół wystąpi w składzie:
Matylda Damięcka - śpiew
Marcin Januszkiewicz - śpiew
Michał Jastrzębski - perkusja
Radek Łukasiewicz - śpiew / gitara / gitara basowa
Małgorzata Sobczyk - śpiew
Jarek Ważny - puzon
Janusz Zdunek - trąbka

Prowadzenie: Artur Chamski

Sprzedaż biletów na to wydarzenie została już zakończona!
Aby nie przegapić kolejnego występu tego artysty, aktywuj koniecznie Alert Fana!
Subskrybuj alerty i zamawiaj bilety przed innymi
Darmowy alert mailowy wydarzeń z okolicy!
Darmowy alert SMS wydarzeń z okolicy!
+48
Zobacz inne wydarzenia z okolicy
15 czerwca 2025
godz. 18:00

Rodzina w sieci, czyli polowanie na followersów - Teatr Kamienica

15 czerwca 2025 o godz. 18:00
10 czerwca 2025
godz. 19:00

Warszawa / Stand-up / Zalewski/autorski: K. Śliwka & M. Mucha

10 czerwca 2025 o godz. 19:00
17 października 2025
godz. 16:00

Duet solistów z Opera da Camera di Roma

17 października 2025 o godz. 16:00
25 maja 2025
godz. 18:00

Rodzina w sieci, czyli polowanie na followersów - Teatr Kamienica

25 maja 2025 o godz. 18:00
21 czerwca 2025
godz. 19:30

Brzeziński, Koterski, Żukowski, Borowski, Wieszczek reż. M. Kowalewski

21 czerwca 2025 o godz. 19:30
31 maja 2025
godz. 11:00

Spekatkl akrobatyczny

31 maja 2025 o godz. 11:00
22 listopada 2025
godz. 17:00

Piotr Rubik "Świat się nie kończy..."

22 listopada 2025 o godz. 17:00
11 czerwca 2025
godz. 19:30

Spektakl komediowy

11 czerwca 2025 o godz. 19:30
7 czerwca 2025
godz. 16:00

Widelec w głowie - Teatr Kamienica

7 czerwca 2025 o godz. 16:00
6 czerwca 2025
godz. 19:30

Czarna komedia

6 czerwca 2025 o godz. 19:30
Powiązane wiadomości z tym artystą
Postacie polskiej popkultury pod przewodnictwem Radka Łukasiewicza (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), Jarka Ważnego (Kult) oraz Janusza Zdunka (Kult) ratują polskie pieśni ludowe przed wyginięciem, poruszając niezwykle ważny, ale trudny temat. Do tej pory ukazały się trzy utwory nagrane wraz z Sanah, Matyldą Damięcką i Michałem Szpakiem. Kolejną odsłoną jest utwór "Niech monarchowie" z udziałem Vito Bambino. To wzruszająca pieśni o równości ludzi wobec śmierci. - Życie prezydenta i generała warte jest tyle samo, co życie dziecka, lekarza, kierowcy ciężarówki czy szeregowego żołnierza - mówią muzycy. - I skończy się tak samo, niezależnie czy pod gołym niebem, czy za grubym murem pałacu. Tym, którzy o tym zapomnieli, przypominamy, korzystając z dorobku naszej kultury ludowej. Wszystko zaczęło się od Radka Łukasiewicza, Jarka Ważnego i Janusza Zdunka, którzy postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Mimo, iż to elementy nieuchronne, będące częścią codzienności, stanowią w naszym kraju kulturowe tabu. Muzycy stworzyli niezwykłe kompozycje, które pomogą słuchaczowi spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy i dzięki temu pomóc mu w oswajaniu trudnych doświadczeń. Materiały do "Rzeczy ostatnich" to wynik wielu godzin rozmów i spotkań z pasjonatami tematu z całego kraju; twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. Podróży po polskich wsiach, miastach i miasteczkach. Wkrótce okazało się, że na podróży się nie skończy. Na podstawie zebranych przez Jarka Ważnego tekstów i zrębów melodii (nagrywanych na dyktafon w kole gospodyń wiejskich czy podczas bezpośrednich spotkań ze śpiewakami) powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy. - Od początku rozumieliśmy trudność zadania, żeby współczesna "piosenkowa" produkcja nie pozbawiła pierwotnych pieśni ich właściwego ducha i sensu - mówią muzycy. - Zdajemy też sobie sprawę, jaka ciąży na nas odpowiedzialność: niektóre z tych utworów nigdy nie zostały profesjonalnie nagrane, nie posiadały także aranżacji – wszystkie były tradycyjnie wykonywane "a capella" przez płaczków pogrzebowych, nierzadko z improwizowanymi melodiami. Postanowiliśmy nagrać je z wokalistami, uprawiającymi na co dzień różne style, których barwy głosu i emocjonalność pozwolą odnaleźć się w tej osobliwej materii. Są to Michał Szpak, Matylda Damięcka, Vito bambino i inne popularne postaci. Album dedykujemy Bartowi Sosnowskiemu, który zaśpiewał z nami w utworze "Cokolwiek w świecie". Premiera albumu "Rzeczy ostatnie" została zaplanowana na 25 marca.
Tryptyk "O jak fałszywe wszystko" to trzy utwory, będące nowoczesną odsłoną polskich pieśni ludowych, cennej części naszej kultury. W pierwszych dwóch odsłonach zaśpiewali Matylda Damięcka i Michał Szpak, a z jej trzecią częścią zmierzyła się młoda wokalistka - królowa list przebojów i muzycznych podsumowań. W "Przyjdzie Panie zaginąć" sanah przełamuje tabu dotyczące śmierci. Wszystkie utwory stanowią zapowiedź płyty "Rzeczy ostatnie", która ukaże się w marcu 2022 roku. W jej nagraniu udział wzięli czołowi polscy (i nie tylko) artyści. Wszystko zaczęło się od Radka Łukasiewicza, Jarka Ważnego i Janusza Zdunka, którzy postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Mimo, iż to elementy nieuchronne, będące częścią codzienności, stanowią w naszym kraju kulturowe tabu. Muzycy stworzyli niezwykłe kompozycje, które pomogą słuchaczowi spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy i dzięki temu pomóc mu w oswajaniu trudnych doświadczeń. - Taka właśnie jest idea albumu "Rzeczy ostatnie" - mówią członkowie Polskich Znaków.. Chcemy przełamać związane ze śmiercią tabu, która w świecie kultury obrazkowej jest na wielu poziomach estetyzowana. Próbować ją oswoić. Jako społeczność robimy dziś wszystko żeby jej nie oglądać, żeby wszystko odbyło się za zamkniętymi drzwiami domu pogrzebowego. Coraz rzadziej towarzyszymy bliskim w odchodzeniu, często jesteśmy pozostawieni sami sobie w przeżywaniu trudnego czasu żałoby. Chcielibyśmy, żeby nasze utwory pomogły patrzeć na odchodzenie jako rzecz zwyczajną i codzienną, jako na część życia. Materiały do "Rzeczy ostatnich" to wynik wielu godzin rozmów i spotkań z fascynatami tematu z całego kraju; twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. Podróży po polskich wsiach, miastach i miasteczkach. Wkrótce okazało się, że na podróży się nie skończy. Do projektu przyłączyło się wiele osób, w tym Joo Joostberens, który stworzył film dokumentalny na temat tych niezwykłych wycieczek, oraz artyści, którzy również postanowili uratować piękne polskie pieśni pogrzebowe, integralną część rodzimej spuścizny kultury ludowej. Tryptyk "O jak fałszywe wszystko" to zapowiedź płyty "Rzeczy ostatnie" (premiera w marcu 2022 roku), filmu dokumentalnego oraz festiwalu Rzeczy Ostatnie, który odbędzie się w dniach 30 października - 1 listopada. W ramach imprezy odbędą się koncerty, pokazy filmowe i stand-upy. Wystąpią m. in. O.S.T.R., Abelard Giza, Polskie Znaki, Vito Bambino, Michał Szpak, Meek, Oh Why?, Matylda Damięcka, Klub Komediowy, Dj Kebs.
inf"Mniej niż zero" to singiel promujący drugi album Marcina Januszkiewicza, zatytułowany "Perfect Lady Pank". Premiera jesienią 2020 roku. - Nikt dzisiaj nie pisze już takich piosenek. Aktualnie mamy w naszym kraju wielu wspaniałych, zdolnych wykonawców, producentów, autorów muzyki i słów, wielu specjalistów od hitów - mówi Marcin Januszkiewicz. - Ale takich ponadczasowych kompozycji, a przede wszystkim takich Tekstów przed duże T nikt już dzisiaj nie tworzy. To właśnie takie ponadczasowe i nietuzinkowe kompozycje i niezwykłe teksty zainspirowały Marcina Januszkiewicza do stworzenia artystycznych wariacji i nieoczywistych aranżacji piosenek legendarnych zespołów Perfect i Lady Pank. Wszystko po to by podzielić się tym, co według niego jest w sztuce najcenniejsze - swoim punktem widzenia. "Mniej niż zero" w wykonaniu Marcina Januszkiewicza z pewnością jest wciąż przestrogą przed wchodzeniem w dorosłość, a być może po raz kolejny zyska wymiar polityczny. Marcin Januszkiewicz ma na koncie sporo ról teatralnych, a ostatnio dzielił głosu Simbie w filmie "Król Lew".
Więc nie becz jak owca i schowaj te różki, gdy zjawia się obca, co swej szuka dróżki. Ja jestem barankiem, Ty jesteś kosmitką, więc podam ci rankiem Pomocne kopytko Niesforny baranek i jego rozbekana ferajna powracają w komedii science-fiction, która rozbawi widzów nawet w najodleglejszych galaktykach. Kosmiczny ubaw dla miłośników takich klasyków fantastyki jak "Bliskie spotkania owczego stopnia" i "Owce. Decydujące stado". Przed barankiem Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody, gdy na ich farmie ląduje obdarzona niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji. Czy uda mu się zapobiec Farmageddonowi i w towarzystwie kosmatych kosmonautów powrócić na ukochaną farmę? Premiera "Baranek Shaun Film. Farmageddon" 8 listopada 2019 roku.
X
Chcesz, abyśmy powiadamiali Cię o nowych wydarzeniach Polskie Znaki w Twojej okolicy?
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!
Twoję imię
Miejscowość
Adres mailowy
Numer telefonu +48
Zdobywaj wejściówki i śledź nasze profile
Facebook » Instagram »
Alert biletowy
Dodaj swój email lub telefon »
ZARZĄDZANIE COOKIES