Stanisław Słowiński - Solo Violin Avantgarde - koncert specjalny
14 marca 2024 o godz. 19:00
Bielsko-Biała
- woj. ŚląskieKlubokawiarnia Aquarium, ul. 3 Maja 11A
W związku z wielkim zainteresowaniem i całkowicie wyprzedanym styczniowym koncertem - Stanisław Słowiński wraca do Bielską ze swoim solowym recitalem! Podczas koncertu zabrzmią premierowe, nigdy dotąd nie wykonywane kompozycje!
Solo Violin Avantgarde to piąty już autorski album Stanisława Słowińskiego - jednego z najbardziej rozchwytywanych skrzypków europejskiej sceny jazzowej i crossover. Album jest kontynuacją wydawnictwa Solo EP, które wydane w 2017 spotkało się z uznaniem publiczności oraz krytyków muzycznych; towarzyszyła mu również świetnie przyjęta trasa koncertowa. Siedem autorskich kompozycji, które składają się na album to utwory łączące dwa muzyczne światy będące dla Stanisława Słowińskiego najważniejszymi filarami muzycznej drogi: świat muzyki klasycznej oraz jazzu, muzyki improwizowanej.
Album Inspirowany jest pionierskim wydawnictwem najwybitniejszego polskiego skrzypka jazzowego; Zbigniewa Seiferta - Solo Violin. Najnowszy solowy album Stanisława Słowińskiego - Solo Violin Avantgarde to podsumowanie jego dotychczasowych eksploracji na gruncie solowych form skrzypcowych. Nawiązania do największych dzieł minionych epok na gruncie struktur form utworów, poszukiwania swobody i ekspresji, którą daje improwizacja i spontaniczna kreacja fraz i brzmienia; język harmoniczny i fakturalny epok romantyzmu, baroku będący punktem wyjścia do improwizacji i kreacji. To filary, na których zbudowany został program wydawnictwa. Ten album to podsumowanie jego dotychczasowej drogi na gruncie najbardziej wymagającej, intymnej i bezpośredniej w przekazie formy jaką są kompozycje i improwizacje solowe. Album ukazał się nakładem oficyny wydawniczej InfraArt Record Label.
Press:
"Stanisław Jan Klemens Słowiński jawi się jako kolejny, kreatywny artysta i znamienity wirtuoz jazzowej tradycji i godny spadkobierca Michała Urbaniaka, Krzesimira Dębskiego, Zbigniewa Seiferta. Wraz z Adamem Bałdychem stanowią dzisiaj o wiolinistyce polskiego i europejskiego jazzu. Z ogromnym zachwytem słucham jego albumów ( "Landscapes Too Easy To Explain" oraz " Visions") tak zgrabnie, z pomysłem godnym wielkich mistrzów przygotowanych i perfekcyjnie zrealizowanych." | Dionizy Piątkowski.
"Bez dwóch zdań, mamy do czynienia z dojrzałym Stanisławem Słowińskim. Twórcą nie bojącym się klasyki, w rozumieniu reliktu przeszłości, którym na pewno się nie stanie w jego doskonałym umyśle i rękach. Artystą czerpiącym pełnymi garściami ze skrzypcowej tradycji jazzowej, dającej niesamowite możliwości do znajdowania wciąż nowych środków wyrazu. (...) Tak, Słowiński, mam takie wrażenie, jakbym słyszał twoją muzykę od dawna, i czekałem, kto w końcu ją zagra." | Piotr Bielawki [ether jazzu].
"The music is an excellent example of modern Polish Jazz, which although melody based and well within the mainstream convention, manages to maintain a very high level of compositions and performances. It is soaked with typical Polish melancholy and Slavic melodic motifs, and of course focuses on the violin as the leading instrument, and as a result one can hardly find a more spiritually "Polish Jazz" album than this one." | Adam Baruch o albumie "Landscapes Too Easy To Explain"
Słowiński podtrzymuje słynny "cud nad Wisłą" Możdżera, a mianowicie sprawia, że Polacy chcą słuchać jazzu. To płyta dla każdego, więc nie bójcie się i bawcie tą muzyką! Stanisław Słowiński Quintet ma brzmienie, którego nie da się pomylić z żadnym innym." | Weronika Sraga
"Spektakl pozostawił nas bez słów", "Definicja piękna w czystej postaci", "Nie potrafię o niczym innym dzisiaj myśleć, spektakl zawłaszczył moją wyobraźnię" - to tylko niektóre recenzje widzów "Bursztynowego drzewa", najnowszej propozycji Art Color Ballet. Bursztynowe drzewo, 10 i 11 maja, godz. 19.00, NCK.(...) To jedno z tych przedstawień, którego ominięcie jest grzechem. | Iga Dzieciuchowicz o spektaklu "Bursztynowe Drzewo" z autorską muzyką Stanisława Słowińskiego
Stanisław Słowiński wypracował sobie bardzo silną markę, stając się jednym z czołowych jazzowych wiolinistów w Polsce, będąc przy tym błyskotliwym kompozytorem i świetnym band leaderem. Po znakomitym fonograficznym debiucie sprzed roku, otrzymaliśmy album jeszcze lepszy, pełniejszy i bardziej odważny, opierający się, będącemu przypadłością wielu muzyków, syndromowi drugiej płyty(...) | Robert Ratajczak o albumie "Visions | Between Love & Death" - Longplay
Stanisław Słowiński to skrzypek o ugruntowanej pozycji w świecie polskiego jazzu. W mojej muzycznej świadomości zapisał się on doskonałą płytą Landscapes Too Easy To Explain w wykonaniu jego kwintetu oraz solową epką, zatytułowaną po prostu Solo EP. Zwłaszcza to drugie nagranie, raptem około piętnastu minut muzyki, zwróciło moją uwagę na Słowińskiego jako wyjątkowo utalentowanego instrumentalistę i improwizatora.(...) Visions Between Love & Death to kolejny bardzo ciekawy krok na muzycznej ścieżce rozwoju Stanisława Słowińskiego." | Jędrzej Janicki [jazzprezss]
Piotr Rubik - Niech mówią, że to nie jest miłość
W programie ''Chcę cię poznać"
Bielsko-Biała | Rafalski i Kostelecki - Nietykalni | 23.02.25, g. 17:00
Metallica, AC/DC, Iron Maiden, Queen, Prince, Rammstein, R.A.T.M., Europe, Nightwish, Faith No More w symfonicznych opracowaniach. Gość specjalny Mateusz Ziółko!
52. Mistrzostwa Europy Kadetów, Juniorów i U21 w karate - DZIEŃ II
52. Mistrzostwa Europy Kadetów, Juniorów i U21 w karate - KARNET
JESZCZE WIĘCEJ POLSKICH PRZEBOJÓW
Klimakterium 2 czyli menopauzy szał
Interaktywny Koncert Muzyki Bajkowej
Katarzyna Żak, Elżbieta Romanowska, Rafał Królikowski i Robert Rozmus
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!