Mikromusic, Łona x Konieczny x Krupa Taxi
International Jazz Day/ Katowice. 30 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO. Świętujemy go od początku, czyli od 2012 roku.
Niech hasłem przewodnim w tym roku będą słowa Herbiego Hancocka: "The spirit of jazz is the spirit of openness". Dlatego otwórzmy się na dwa dni zarówno z jazzem tradycyjnym, ale też takim, który romansuje z popem, a nawet hip-hopem. "A co z Katowice JazzArt Festivalem?" - zapytacie. Spokojnie, wróci do nas w 2025 roku. A teraz zapraszamy na dużo dobrego, polskiego jazzu. I jak zawsze nie zapominamy o promocji młodych i obiecujących, a także dbamy o obecność w programie artystek.
30 kwietnia
Sala koncertowa KMO
18.30- 19.30 - Mikromusic
20.00- 21.15 - Łona x Konieczny x Krupa Taxi
Mikromusic
Mikromusic powstało w 2002 roku we Wrocławiu z inicjatywy wokalistki i autorski tekstów Natalii Grosiak i gitarzysty Dawida Korbaczyńskiego. Niektórzy dziennikarze muzyczni określają ich muzykę jako trip hop z wpływami jazzu, avant art pop, piszą o inspiracjach słowiańskim folkiem i tradycji rocka. Mikromusic jest tym wszystkim a zarazem wymyka się klasyfikacjom. Ciągle szuka nowych form ekspresji muzycznych i odnajduje się w nich. Zespół wydał siedem albumów, otrzymał dwie nominacje do Fryderyków i nagrodę główną za album "Mikromusic z dolnej półki". Podczas Międzynarodowego Dnia Jazzu specjalnie zaprezentuje utwory z nadchodzącej płyty, zaplanowanej na jesień 2024 roku.
Natalia Grosiak - śpiew, gitara
Dawid Korbaczyński - gitara
Robert Szydło - gitara basowa
Adam Lepka - trąbka
Robert Jarmużek - instrumenty klawiszowe
Łukasz Sobolak - perkusja
Łona x Konieczny x Krupa Taxi
Wehikuł czasu musiał być taksówką. Przynajmniej podróżującą przez ostatnie trzy dekady - od transformacji po dzisiejszy dziki kapitalizm. Kooperacja rapersko-reporterska Łona&Konieczny&Krupa oddała głos taksówkarzom i ich pasażerom, obrazom, które zobaczyli przez okna taksówek i refleksjom o naturze społecznej. Dodała do tego mocne bity i rozwiązania brzmieniowe, tworząc punkt wyjścia dla konceptualnego albumu "Taxi" (cztery nominacje do Fryderyków). Oddajmy głos słuchaczom: "Absolutnie artystycznie spełniony album", "Płyta roku z marszu", "Piękny jest to album, nie schodzi ze słuchawek". Warto również wspomnieć, że Łona został tegorocznym laureatem Paszportu Czytelników Polityki.
Słowa - Adam Zieliński
Rytm - Andrzej Konieczny
Instrumenty - Kacper Krupa
Hypeman - Jakub Bryndal
Subskrybuj alerty i zamawiaj bilety przed innymi
Darmowy alert mailowy wydarzeń z okolicy!
Darmowy alert SMS wydarzeń z okolicy!
Zobacz inne wydarzenia z okolicy
26 stycznia 2025
godz. 18:00
Izba (nie) przyjęć - spektakl komediowy
26 stycznia 2025 o godz. 18:00
17 stycznia 2025
godz. 19:00
Małgorzata Ostrowska - Legenda
17 stycznia 2025 o godz. 19:00
15 lutego 2025
godz. 19:00
Ray Wilson - Genesis Classic
15 lutego 2025 o godz. 19:00
22 marca 2025
godz. 15:30
Kasprzykowski, Arciuch, Opania, Fidusiewicz
22 marca 2025 o godz. 15:30
15 grudnia 2024
godz. 11:00
Spektakl dla dzieci
15 grudnia 2024 o godz. 11:00
22 stycznia 2025
godz. 19:00
"Zaznacz mosty"
22 stycznia 2025 o godz. 19:00
16 stycznia 2025
godz. 20:00
Rewia Burleski by Madame de Minou
16 stycznia 2025 o godz. 20:00
12 stycznia 2025
godz. 12:00
Spektakl dla dzieci
12 stycznia 2025 o godz. 12:00
15 grudnia 2024
godz. 17:30
Barabuum! - spektakl komediowy, reż. Artur Barciś
15 grudnia 2024 o godz. 17:30
22 grudnia 2024
godz. 12:30
Familijny spektakl muzyczny
22 grudnia 2024 o godz. 12:30
Powiązane wiadomości z tym artystą
"Łajka" to kolejny singiel z albumu "Kraksa", który premierę miał we wrześniu 2020 roku. Krążek został bardzo ciepło przyjęty przez fanów, a także dziennikarzy, którzy są zachwyceni produkcją, a po lekturze wystawionych przez nich recenzji, od razu chce się sięgnąć po płytę.
- Wyobraźcie sobie małego, bezdomnego kundelka. Od urodzenia błąka się po ulicy, aż nagle ktoś go przygarnia. Ale zamiast ciepłego domu i pełnej miski, pieska czekają
eksperymenty w laboratorium oraz lot statkiem, który płonie i spada na ziemię - mówi Natalia Grosiak, głos zespołu Mikromusic. - W dzieciństwie opowiadano nam historie o dzielnym piesku, który poleciał kosmos. Ale prawda brzmi tak: jest to historia znęcania się nad zwierzętami laboratoryjnymi, o samotności zwierząt w starciu z ludzkim okrucieństwem. Ta piosenka to hołd złożony Łajce oraz jej siostrom i braciom mniejszym.
Za klip odpowiada Michał Misiński.
- Zawsze możemy sobie znaleźć coś, co odseparuje nas od drugiej osoby, która potrzebuje naszej uwagi - mówi Natalia Grosiak. - Ta piosenka jest o mnie, o Tobie i każdej osobie, którą znam. Odłóż telefon, czy komputer. Popatrz i zobacz drugiego człowiek obok siebie.
"Nie odchodź", lekki, elektroniczny walczyk o bardzo klasycznym wydźwięku, z ironicznym tekstem Natalii Grosiak to kolejny singiel zespołu Mikromusic z wydanej w 2020 roku płyty "Kraksa".
"Dni" to bardzo oszczędna propozycja, trafiająca w punkt produkcja, za którą odpowiada Patrick the Pan. Połączenie trzech indywidualności, trzech źródeł energii - Kamila, Natalii i Patricka dała efekt w postaci kojącego i mądrego utworu.
- Czasami w muzyce jest tak, że mniej znaczy więcej. Z tą myślą zaczęliśmy pracę nad utworem "Dni". Aranżacja oparta jest na organicznym, subtelnym brzmieniu pianina i wzbogacona o delikatne brzmienia nawiązujące do natury, szumu liści - opowiada Kamil Kowalski. - Razem z Patrickiem zdecydowaliśmy się całość uświetnić wstawkami gitarowymi, które tworzą tło i nadają głębi utworowi.
Kamil Kowalski tworzy muzykę alternatywną, której siłą jest prawda i emocjonalny przekaz. Do celu dąży małymi krokami i zawsze, jako indywidualista, chodzi własnymi ścieżkami. Udowadnia, że ciężką pracą można osiągnąć sukces. W 2019 roku rozpoczął swoją przygodę z projektem My Name Is New realizowanym pod szyldem wytwórni Kayax. Jako artysta inicjatywy zagrał między innymi na ON FESTIWAL w Arenie Gliwice oraz w ramach MNINCouchFestival. Od lat organizuje warsztaty i festiwale muzyczne, w ramach których współpracował między innymi z Kasią Lins, Kayah, Bovską, Pauliną Przybysz, Anitą Lipnicką czy Natalią Kukulską. Kamil obecnie pracuje nad swoją debiutancką płytą, która oscylować będzie w klimatach indie-alternatywy. Za stronę producencką odpowiada Patrick the Pan - artysta polskiej sceny alternatywnej, mający na swoim koncie cztery autorskie płyty i dużą ilość produkcji muzycznych, członek zespołu Dawida Podsiadło. Na płycie pojawią się również wyjątkowi goście, między innymi Natalia Grosiak.
Mikromusic raczy nas utworem pełnym melancholii, tajemniczości czy nostalgii za nieznanym. Jest to połączenie niesamowicie intrygującego głosu Natalii z kompozycją elektronicznie-ambientową.
- Piosenka opowiada o przeszłości, której nikt z nas nie zna, miłości, której nie sposób zdefiniować - mówią muzycy. - Jesteśmy w kosmosie maleńką cząstką, a mimo wszystko potrafimy kogoś znaleźć, pokochać i w swoim mikro świecie przeżywać emocje tak ogromne jak Wielki Wybuch. Wszystko sprowadza się do najmniejszych cząsteczek, z których wszyscy jesteśmy zbudowani.
Całość dopełnia znakomity teledysk, który choć charakterystyczny dla stylistyki Mikromusic, rozbudza u widza ogrom nieznanych dotąd emocji. Obrazek autorstwa Rogera Wanke powstał w Karkonoszach, a w klipie wystąpili przyjaciele Natalii Grosiak, na co dzień głęboko związani są ze Szklarską Porębą - Marcelina i Maciek Misztale. Takie połączenie gwarantuje nam piękne widoki, które choć na moment pozwalają nam przenieść się w słoneczny, górski krajobraz.
Utwór ten, tak samo jak resztę piosenek z nowej płyty usłyszeć będzie można na koncertach.
Oto harmonogram nadchodzących występów:
2.07 w Katowicach
3.07 w Warszawie
11.07 w Poznaniu
23.07 w Krakowie
24.07 w Rzeszowie
30.07 we Wrocławiu
31.07 w Łodzi
6.08 w Olsztynie
"Operacja na otwartym sercu" to trzeci singiel z wydanej we wrześniu tego roku płyty Mikromusic – "Kraksa". W piosence na wokalu udziela się Piotr Rogucki.
- Operacja na otwartym sercu" to piosenka, która powstała w mojej głowie w 2018 roku w styczniu na babskim wyjeździe do Izraela - mówi Natalia Grosiak. - Wiele rozmów, podróże po pustyni, ogromna energia, która wytworzyła się w czasie tego czasu przerzuciła mnie na chwilę do przeszłości, którą zaczęłam rozliczać w tej piosence. Co ciekawe, kontynuacją "Operacji" jest utwór "To już koniec". Już na ulicach Tel Awiwu zaczęłam nucić tę melodię. Potrzebowałam wrócić do domu, chwycić gitarę i dokończyć piosenkę. Proces wymyślania scenariusza z Valerią Cocco, współtwórczynią studia filmowego Camera Nera, trwał bardzo długo. Zostało odrzuconych kilka pomysłów, więc Valeria w pewnym momencie spytała: "A jak ty czujesz tę piosenkę, jak ją widzisz, co sobie wyobrażasz, gdy ją śpiewasz?" Wtedy odparłam: "Parę, która walczy w błocie, która się nienawidzi i kocha i emocje sięgają zenitu". I wtedy Valeria już wiedziała, co chce pokazać w obrazie do tej piosenki. Napisała scenariusz i poprowadziła nas wszystkich za rękę do końca tego projektu.
- Pytanie "A ja co?" zadaję sobie często, gdy jestem w sytuacji wykluczenia lub dyskryminacji ze względu na to, że jestem kobietą - mówi wokalistka. - Obraz do tej piosenki to tematyczna kontynuacja klipu "Tak mi się nie chce " czyli rewers kobiecego i męskiego świata. Bardzo bym chciała kiedyś zamienić się w mężczyznę i poczuć tę wolność działania. Pytanie, czy mężczyźni byliby też gotowi na analogiczną zamianę?
To drugi singiel z mającej premierę 25 września płyty"Kraksa" zespołu Mikromusic.
Oto tracklista:
1. Drzewiej
2. A ja co?
3. Nie odchodź
4. To już koniec
5. Pokochaj to dziecko
6. Najlepsza
7. Brzoza
8. Operacja na otwartym sercu feat. Piotr Rogucki
9. Łajka
10. Winna
Grupa Mikromusic łączy piękne melodie, kunszt warsztatowy oraz koncertową energię. Ich muzyka to mieszanka jazzu, trip-hopu, rocka, czasem z elementami folku. Całość spaja krystaliczny głos Natalii Grosiak. Formacja zasłynęła utworem "Takiego chłopaka". Ostatni longplay Mikromusic to "Tak mi się nie chce" z października 2017 roku.
X
Chcesz, abyśmy powiadamiali Cię o nowych wydarzeniach International Jazz Day w Twojej okolicy?
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!