The Bartenders, Vespa, St. City Surfers
14 września 2024 o godz. 19:00
Olsztyn
- woj. Warmińsko-mazurskieScena Zgrzyt, F. Nowowiejskiego 15
The Bartenders - spotkali się w Warszawie w 2006 roku. Są jedną z nielicznych formacji ska-jazzowych w Polsce. Połączyła ich fascy- nacja dokonaniami jamajskich muzyków lat 60. i 70. XX wieku oraz nie lada wyzwanie(!), któremu wspólnie chcieli stawić czoła - skonfrontowanie jamajskiego rytmu z polską melodyką i tradycją muzyczną. Szybko okazało się, że trafili w dziesiątkę! Słuszność obranej drogi potwierdziło m.in. uznanie światowego formatu gwiazdy muzyki ska, niemieckiego wokalisty i muzyka kryjącego się pod pseudonimem Dr. Ring-Ding. W 2013 roku ukazał się ich debiutancki album "Szumna Sessions", z udziałem zaproszonych gości, to m.in. dr. Ring-Ding, Daniel Broman, Duże Pe, Mamadou Diouf, Earl Jacob i Kuba Wirus. Płyta została bardzo dobrze przyjęta, a singiel "The Polecat" utrzymywał się w czołówce listy przebojów Polskiego Radia RDC. Z drugą płytą "Poles Are Movin'!" (2016) The Bartenders ruszyli nie tylko na lokalne festiwale w Ostródzie i Bielawie, ale także na największe europejskie festiwale muzyki jamajskiej i okołojamajskiej, na słynny Rototom Sunsplash w Hiszpanii oraz na This is Ska! w Niemczech.
W 2015 roku zespół uczestniczył u boku Alibabek w koncercie "Tribute to Alibabki" z okazji 50-lecia wydania pierwszej polskiej płyty z muzyką ska ("W rytmach Jamajca Ska", 1965), a w 2016 r. w Studiu im. Henryka Debicha Radia Łódź nagrali wspólnie z Alibabkami współczesne wersje piosenek z tej legendarnej siedmiocalowej EP-ki. W projekcie wzięli udział także: Andrzej Krzywy, Krzysztof K.A.S.A. Kasowski, Piotr Strojnowski, Piotr "Gutek" Gutkowski, Paprodziad, Junior Stress, a efektem było dwupłytowe wydawnictwo "Tribute to Alibabki - The Bartenders, Alibabki i Goście "(2020). Dalsze plany i kolejne koncerty zespołu zatrzymał COVID.
Najnowsza płyta The Bartenders "Skankin' to the Jazz" to efekt ich postpandemicznej pracy. Tytuł wskazuje na co formacja stawia tym razem i stąd zapewne wybór właśnie naszej oficyny jako wydawcy. Na płycie znalazło się 10 autorskich kompozycji zespołu oraz uliczny klasyk z muzyką Jakuba Kagana Hanko (Apaszem Stasiek był), znany z wykonań Grzesiuka czy Staśka Wielanka. Zagrane z niezłym biglem! Krążek tętniący jamajskim pulsem, smakowicie inkrustowany tu i tam jazzową nieoczywistością!
Witold Haliniak - puzon, wokal
Piotr Jaros - saksofony tenorowy i barytonowy
Jakub Kaczmarek - główny wokal
Marcin Kobus - trąbka
Andrzej Mikulski - fortepian, Fender Rhodes
Jacek Orłow - perkusja
Jakub Pajewski - gitara
Janusz Rutkowski - gitara basowa
Dawid Somlo - perkusjonalia, wokal
+ gość: Marton "Hunart" Gracza - rap, wokal
Vespa - to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów ska w Polsce. Choć od dawna miesza ten gatunek ze swingiem, rhythm and bluesem, soulem, czy americaną, wciąż najsilniej jest kojarzony ze sceną ska. Nie przypadkowo, bo powstały w 1995 roku zespół był jednym z pionierów tego gatunku w kraju. Na dwa pierwsze wydawnictwa ("Vespa" 1997, "Bujaj się" 2003) powołuje się wielu muzyków innych polskich zespołów jako głównej inspiracji, by zająć się graniem jamajskiej nuty. Po latach, z trzema kolejnymi płytami na koncie ("Potwór" 2007, "Starsi Grubsi Bogatsi" 2010, "Diamenty i jedwabie" 2016), Osy doczekały się wydawnictwa Tribute, gdzie tak różne zespoły jak Komety, czy Hańba wykonują swoje wersje klasyków Vespy. A ta, pomimo wieku, nie zwalnia tempa. W 2017 roku wydała EP "Vespa Radzi" gdzie nawiązała silnie do korzeni gatunku. Nie jest więc przypadkiem, że to właśnie ich zespół Booze & Glory zaprosił do wspólnego przygotowania synkopowanych wersji ich najbardziej znanych piosenek. Limitowane wydawnictwo ujrzało światło dzienne na początku 2018 roku. Należy jednak pamiętać, że to koncerty są terenem gdzie Vespa pokazuje całą swoją klasę.
Stylizacja retro, lśniąca sekcja dęta i nieustający show okraszany dowcipami i natychmiastowym reagowaniem na zmieniającą się na parkiecie sytuację. Kto raz zobaczył Osy na scenie nigdy tego nie zapomni. Na przestrzeni lat dzielili ją z takimi zespołami jak Ska Cubano, The Toasters, Rhoda Dakar, czy Skaferlatine, odwiedzając m.in. Przystanek Woodstock, Gdańsk Ska Jamboree, Dzień Dobry TVN oraz jeden z najważniejszych festiwali ska w Europie, czyli This Is Ska w Rosslau.
Alka - wokal, sax, hipnoza
Maciek - gitara, wokalizy, chiromancja
Krzysiek - bas, okultyzm
Jarek - bębny, ektoplazma
Piotrek - sax, tarot
Rafał - trąbka, voodoo
St. City Surfers - rock'n'rollowy miks rockabilly, surf i garage-rocka. Kapela powstała w 2006. W kilka lat zagrała dziesiątki koncertów i dużych imprez jak choćby Piknik Rockabilly, Warhead Festiwal, OBOA Fest (w Niemczech), spotykając się na scenie z kapelami z górnej półki: Mad Sin, Silver Shine, Komety, Bulbulators czy Vespa. Wystąpili tez w programie "Kuba Wojewódzki". Po tych kilku latach zrobili sobie prawie trzynastoletnią przerwę, ale na początku 2024 wraz z nowym gitarzystą wrócili na scenę, wydali płytę i sporo koncertują.
Luke Saint - bas
Gregory Saint - perkusja
Monica Saint - wokal
Matt Saint - giatara
Zwariowana komedia w gwiazdorskiej obsadzie
Nie tylko kiełbasa - 2 termin
Co się stało z Bartkiem Walosem stand-up comedy tour
Tribute to Dirty Dancing
Adam Van Bendler z nowym programem "Ultimatum"
Nowy program ZŁOTE MYŚLI
Koncert świąteczny z udziałem największych gwiazd
Aleja największych rockowych przebojów
Ballady na dwa serca
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!