Krzyszto Dys Solo
5 maja 2024 o godz. 19:00
Poznań
- woj. WielkopolskieSARP Social Club, Stary Rynek 56
Krzysztof Dys (rocznik 1982) - pianista, improwizator, kompozytor. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu klasycznego. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt w klasie fortepianu jazzowego. Ma na koncie prestiżowe nagrody w kategorii muzyki klasycznej i jazzowej. M.in. w 2007: III nagroda na International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France, czy w 2006: II nagroda w Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland, Grand Prix, "Jazz nad Odrą" Festival, kwartet Soundcheck, Wrocław. Z powodzeniem łączy świat muzyki klasycznej i jazzowej, odnosząc sukcesy w obydwu tych przestrzeniach.
Jest liderem Krzysztof Dys Trio, którego pierwszy album "TOYS" ukazał się w 2018 roku zbierając świetne recenzje. 22.02.2022 ukazał się najnowszy album Dysa p.t. "Legato". To płyta bardzo osobista, która jest owocem jego wieloletnich przemyśleń i muzycznych poszukiwań. Jest to płyta odważna, której celem było stworzenie muzyki opartej o symetrię, emocjonalnej ale z dużą nutką absurdu i dystansu do sztywnych konwenansów muzycznych. Współpracuje z orkiestrami Polskiego Radia, NOSPR, a także z artystami takimi jak: Marek Napiórkowski, Jerzy Małek, Michał Barański, Dawid Fortuna, Hubert Zemler, Theo Jorgensmann, Gerd Dudek, Monika Borzym, czy światowej klasy skrzypek - Adam Bałdych. Owocem współpracy Dysa z Bałdychem jest album Quartet "Sacrum Profanum" wydany przez prestiżowe niemieckie wydawnictwo ACT music. W 2021 roku ukazała się ich kolejna płyta ze specjalnym udziałem Paolo Fresu na trąbce. Dys wystąpił również jako solista w nagraniu "Kuyawiaka" Adama Bałdycha z towarzyszeniem Orkiestry AUKSO, na specjalne zamówienie PWN. Krzysztof niezwykle ceni sobie również współpracę z awangardowym klarnecistą, laureatem Paszportu Polityki Wacławem Zimplem i perkusistą Hubertem Zemlerem. Wspólnie tworzą trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Z "Wacław Zimpel Quartet" nagrał doskonale przyjęty album pod tytułem "Stone Fog". Od 2020 koncertuje wspólnie z Moniką Borzym. Ich muzyczna przyjaźń zaowocowała nagraniem albumu w duecie pt. "Monika Borzym śpiewa stare piosenki, przy fortepianie Krzysztof Dys" oraz w kwartecie pt."Kołysanki dla dorosłych" (2024).
Dys jest muzykiem, który chętnie łączy ze sobą różne style muzyczne i eksperymentuje. Przykładem takich działań jest chociażby " Koncert Jazzowy na fortepian, kontrabas i perkusję" współczesnego kompozytora Macieja Małeckiego łączący muzykę XIX i XX wieku z typowym dla jazzu swingiem i improwizacją. Krzysztof wykonywał ten Koncert m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. We wcześniejszych latach wspólnie z trębaczem Maciejem Fortuną, jako duet nagrali cieszący się uznaniem album "Tropy", a w roku 2014 wydawnictwo DUX wydało ich kolejny wspólny album "Maciejewski Variations". Krzysztofa Dysa słychać również w zespołach bliższych jazzowemu mainstreamowi. Wspólnie z kwartetem "Soundcheck" tworzonym z Maciejem "Kocinem" Kocińskim (saksofon), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja) powstało aż sześć albumów, które zdobyły szereg nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą. Wrażliwość i nietuzinkowość osobowości, a może nawet swego rodzaju osobliwości muzycznej wyrażonej przez Krzysztofa Dysa podkreśla wielu jego słuchaczy. Jest wśród nich również postać niezwykła - Evan Ziporyn, jeden z najznakomitszych klarnecistów i wizjonerów muzyki współczesnej, zdobywca Grammy, dyrektor MIT's new Center for Art Science and Technology, który napisał: "Dzięki swoim rozlicznym talentom Krzysztof Dys jest niezwykle ważną postacią we współczesnej muzyce. Prezentuje inny, świeży głos dzięki połączeniu swoich zdolności wirtuoza i kreatywnego umysłu. Tym samym swoją twórczością wypełnia lukę pomiędzy nową muzyką a jazzem. To muzyk najwyższego kalibru i jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku lat jego pozycja poważanego artysty umocni się dzięki wzrastającej międzynarodowej sławie" Evan Ziporyn.
Tajemnica 16 piętra - komedia na najwyższym poziomie
Szalona farsa, w której humor rozwija się aż po ostatnią scenę!
Boeing Boeing
Najjaśniejsze chwile z przeszłości w jednym koncercie
"Nie teraz, Kochanie" / "Not now, Darling"
Królewski Balet Klasyczny - Dziadek do orzechów
Koncert przy świecach: Największe hity Adele
Narodowy Balet Gruzji "Sukhishvili"
Balet Dziadek do orzechów - familijny spektakl baletowy
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!