Nula Stankiewicz w recitalu "Idź swoją drogą"
16 maja 2024 o godz. 18:00
Kraków
- woj. MałopolskieNowohuckie Centrum Kultury, ul. Jana Pawła II 232
Jonasz Kofta - właściwie Janusz Kaftal (ur. 28.11.1942 - zm. 19.04.1988), polski poeta, autor tekstów piosenek, satyryk, piosenkarz, dramaturg, także malarz (ukończył liceum plastyczne w Poznaniu, studiował też malarstwo na warszawskiej ASP). W czasie studiów ujawnił się jego talent literacki. W 1962 założył wraz z Adamem Kreczmarem i Janem Pietrzakiem warszawski kabaret Hybrydy, a w kolejnych latach współpracował z Teatrem Syrena, a także współtworzył kabaret Pod Egidą. Po debiucie w 1966 roku w "Szpilkach" publikował tam swoje wiersze, satyry i teksty piosenek do 1981 r., jego utwory drukowane były też w "Radarze", "Płomyku" i "ITD". W późniejszych latach jego wierszowane felietony publikowała "Polityka". Od 1964 r. współpracował z Polskim Radiem. Jonasz Kofta śpiewał swoje piosenki, głównie te liryczne i refleksyjne ("Song o ciszy", muz. Andrzej Zarycki, "Pamiętajcie o ogrodach", muz. Jan Pietrzak), ale napisał też wiele przebojów dla gwiazd polskiej estrady, piosenek popularnych i lubianych przez kilka pokoleń słuchaczy - "Do łezki łezka" (wyk. Maryla Rodowicz, muz. Andrzej Korzyński), "Jej portret" (wyk. Bogusław Mec, muz. Włodzimierz Nahorny), "Księżyc w nowiu" (wyk. Hanna Banaszak, muz. Janusz Strobel), "Kwiat jednej nocy" (wyk. Alibabki, muz. Juliusz Loranc), "Wakacje z blondynką" (wyk. Maciej Kossowski, muz. Juliusz Loranc), "Z Tobą chcę oglądać świat" (wyk. Zdzisława Sośnicka i Zbigniew Wodecki, muz. Zbigniew Wodecki) i wiele innych. Wielokrotnie odbierał nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, otrzymał także Złoty Krzyż Zasługi w 1979 r. Dziś jego imieniem nazywane są festiwale i nagrody konkursów śpiewających autorów. Satyryk o duszy liryka, mistrz błyskotliwych point; Jeremi Przybora uważał, że dzięki takim autorom jak Kofta, powojenna Polska stała się "imperium piosenki na najwyższym poziomie".
"Idź swoją drogą" - piosenki Jonasza Kofty to koncert pogodny, nienachalnie zabawny, poetycki. Zupełnie jak Jonasz Kofta. Na pogodę i niepogodę, na smutki i radości. Na karnawał i po karnawale. Bo, jak mawiał Kofta: "Uśmiechnij się. Jutro będzie za późno!". Janusz Strobel, który z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów, które Nula wybrała do tego koncertu. Znajdują się w nim, poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro, również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej.
Nula Stankiewicz - jeden z najpiękniejszych, zmysłowych głosów polskiej piosenki. Duża świadomość wokalna i sceniczna, mająca uzasadnienie w wykształceniu muzycznym, ustawia artystkę w ścisłej czołówce polskich wokalistek. Jej znakiem rozpoznawczym jest łącznie poezji oraz jazzu. To zachowanie poetyckości i subtelności, w perfekcyjnym połączeniu z jazzowymi aranżacjami. Nula mówi o sobie: "Nie, nie jestem piosenkarką jazzową", ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku. Jest laureatką konkursów i festiwali piosenki literackiej, na których doceniano jej muzykalność i świadomą interpretację tekstów. Wydała entuzjastycznie przyjęty przez krytyków dwupłytowy album CD Strobel Kofta Wołek (2013), którego nakład wyczerpał się niemal natychmiast. Płyta została wznowiona w formie jednopłytowego albumu Wybrane (2017). W 20. rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej ukazała się kolejna płyta Byle nie o miłości (2017). Następnie ukazały się dwie płyty artystki: Śpiewam (2022) z piosenkami Janusza Strobla oraz Niezapominajki (2022) z poezją Marii Konopnickiej i muzyką Janusza Strobla. Od 2017 r. artystka jest również dziennikarką Polskiego Radia RDC w Warszawie, w którym prowadzi autorskie audycje oraz programy publicystyczne.
Janusz Strobel - jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber Strobel, który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą. Założyciel wielu formacji muzycznych, obecnie lider zespołu Janusz Strobel Trio; współtwórca kilkudziesięciu płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer czy instrumentalista; kompozytor pięknych polskich piosenek, które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej; odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagrodami Miasta Stołecznego Warszawy, MKiDN i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Obecnie Artysta komponuje na gitarę klasyczną z orkiestrą, pisze piosenki, prowadzi działalność koncertową oraz pracuje nad kolejnymi płytami.
Wystąpią:
Nula Stankiewicz - śpiew
Janusz Strobel - gitara, aranżacje
Paweł Pańta - kontrabas
Piotr Baron - saksofon
Zaprasza - Basia Stępniak-Wilk
Filharmonia Dowcipu & Waldemar Malicki - Filmowy Świat
POMOC DOMOWA - spektakl komediowy
Muzeum Banksy - bilet upoważniający do wejścia w ciągu całego dnia (od godz. 11:00)
Narodowy Balet Gruzji "Sukhishvili"
Christmas concert
Muzeum Banksy - bilet upoważniający do wejścia w ciągu całego dnia (od godz. 11:00)
Kraków IV | Łukasz Kowalski - Święty Łukasz | 19.12.24, g. 19:00
Teatr Burleski by Veren De Heddge: Świąteczna Rewia Burleski
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!