KupBilecik

Festiwal Polskie Wina vol. 11

8 czerwca 2024 o godz. 18:00

Poznań

- woj. Wielkopolskie

Restauracja SPOT., Dolna Wilda 87

To wydarzenie już się odbyło!

W ramach Festiwalu Polskie Wina vol. 11 zapraszamy na otwartą degustację polskich win w ogrodzie SPOT. z udziałem winiarzy z winnic: Winnice: Turnau, Kamil Barczentewicz, Nizo Naturals, Skarpa Dobrska, Dom Bliskowice, Dom Charbielin, Wieliczka, Saganum, Equus, Marcinowice, Smolis, Margaret, Kosmos, Białe Skały, Pałac Mierzęcin, Amelie, Saint Vincent.

Cena w przedsprzedaży 65 zł.
Cena w dniu festiwalu 80 zł.
Liczba miejsc ograniczona.

Winnica Turnau to najbardziej rozpoznawalny producent polskiego wina. O jej potencjale najlepiej świadczy nowoczesna przetwórnia, własne laboratorium i imponująca winiarnia. W 2010 roku rozpoczęły się pierwsze nasadzenia oraz remont dziewiętnastowiecznego budynku gospodarczego. Nieco później zaproszenie do współpracy przyjął Frank Faust - uznany wytwórca win z Nadrenii. Dwie parcele winnicy o łącznej powierzchni 36 ha obsadzone są głównie szczepami solaris i johanniter, a także riesling, hibernal, seyval blanc, rondo, regent, cabernet i pinot noir. Winnica jako pierwsza w Polsce wytworzyła wino lodowe z zamarzniętych owoców, a niedawno zadebiutowała winem musującym. Wszystkie etykiety winnicy łączy nienaganna technika i wysiłek, aby oddać odmianowy charakter winogron.

Winnica Kamil Barczentewicz została założona w 2017 roku w miejscowości Dobre (k. Kazimierza Dolnego) na 12 ha wapiennego wzgórza (175 m.n.p.m.) z południową ekspozycją w oparciu przede wszystkim o chardonnay, bläufrankischa, gewürztraminera, rieslinga, pinot blanc i pinot noir (6 klonów). Mimo że jest to przedsięwzięcie rodzinne, pierwsze skrzypce gra Kamil, który zdobywał winiarskie doświadczenie w Austrii, Chile oraz Francji (m.in. w École Nationale Supérieure Des Sciences Agronomiques w Bordeaux oraz Institut Universitaire de la Vigne et du Vin Jules Guyot w Dijon). Oprócz stalowych kadzi w procesie winifikacji wykorzystuje betonowe jaja, dębowe kadzie i beczki z dębu francuskiego, węgierskiego i slawońskiego.

Nizio Naturals (Winnica Dworu Sanna) założyli w 2012 roku Elżbieta i Dariusz Nizio. Winnica powstała nieopodal zakupionego przez nich w 2006 roku i odrestaurowanego dworu. Położona jest na północno-zachodniej części Roztocza pośród wąwozów, łąk i lasów w Wierzchowiskach Drugich (w odległości 60 km od Lublina). Winnica prowadzona biodynamicznie znajduje się na wysokości 250 metrów n.p.m. na południowo-zachodnim i południowo-wschodnim stoku o nachyleniu około 35%. Dzisiaj obejmuje 3 ha, na których rosną: solaris, regent, seyval blanc, muscaris i johanniter. Winnica prowadzona jest w sposób biodynamiczny. Za sprawą Karola Nizio powstają w niej wina nietuzinkowe, często zaskakujące, ale zawsze na najwyższym poziomie wina.

Winnica Skarpa Dobrska została założona w 2014 roku w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Skarpa Dobrska. Nasadzenia winorośli na południowo-wschodniej stronie stoku (ok. 170 metrów n.p.m.) zapewniają możliwie najsilniejsze nasłonecznienie przez cały dzień, natomiast bliskość Wisły korzystnie wpływa na złagodzenie warunków pogodowych. Winnica rośnie na wapiennych skałach osadowych, które zapewniają dobry drenaż i pozwalają winorośli rozwijać głęboko system korzeniowy. W winnicy uprawia się przede wszystkim vitis vinifera (riesling, zweigelt, pinot gris, gewürztraminer i grüner veltliner), ale także odmiany hybrydowe (johanniter oraz regent). Winnica prowadzona jest w zgodzie z naturą, a nazwy win pochodzą od roślin, które są charakterystyczne dla Rezerwatu Skarpa Dobrska (Adonis: zweigelt, Anemone: johanniter, Aquilegia: riesling, Daphne: pinot gris, Hedera: regent).

Dom Bliskowice to bezsprzecznie jeden z najciekawszych i najlepszych projektów winiarskich w Polsce, którego znakiem rozpoznawczym jest indywidualny charakter win. Swoim Johanniterem Ultra spopularyzowali w Polsce kategorię win pomarańczowych. Udało im się także ujarzmić czerwone odmiany hybrydowe w kupażu Monday Lisa. Byli pierwszą polską winiarnią uczestniczącą w największych targach win naturalnych RAW Wine. Lech Mill i Maciej Sondij w Małopolskim Przełomie Wisły na 5 ha uprawiają ekologicznie, stosując także wybrane praktyki biodynamiczne, różnorodne szczepy (cabernet cantor, cortis, johannier, pinot noir, regent, riesling, rondo, seyval blanc, hibernal), które winifikują osobno lub dowolnie łącząc. Ich wina zwracają uwagę także swoimi zaskakującymi etykietami.

Dom Charbielin to jeden z największych producentów wina w Polsce. Winnica zlokalizowana jest u podnóża Biskupiej Kopy, najwyższego szczytu Gór Opawskich. Dom Charbielin skupia się głównie na białych odmianach (80% nasadzeń), m.in. souvignier gris, riesling, chardonnay, muscaris i johanniter. Winnica prowadzona jest w reżimie ekologicznym. W winiarni powstają głównie wina spokojne i musujące. Przedsiębiorstwo jest spółdzielnią, gdzie zespół, ludzie i ich kompetencje są najważniejsze. Grono właścicieli (Stanisław Grocholski, Jarosław Grocholski i Tomasz Kwinta) uzupełniają m.in. Tomasz Kasicki (winoogrodnik), Mateusz Grocholski (enolog) i Marian Wiktorski (dyrektor handlowy). Dla gości przygotowana jest rozbudowana oferta enoturystyczna (ścieżka edukacyjna, zwiedzanie winiarni i winnicy oraz degustacje wina).

Winnica Wieliczka to część założonego w 2013 roku 15 ha biodynamicznego gospodarstwa znajdującego się w Wieliczce, w którym oprócz krzewów winnej latorośli (1,5 ha), uprawiane są także rośliny oleiste i rośliny uprawne (m.in. len zwyczajny, gryka zwyczajna, gorczyca biała, koniczyna biała, słoneczniki), drzewa i krzewy owocowe (m.in. stare odmiany jabłek, gruszek, śliwek, wiśni i czereśni) oraz zioła, zarządzane z szacunkiem dla natury, bez wykorzystywania chemii stosowanej w rolnictwie konwencjonalnym. W winnicy uprawia się jedynie odmiany winorośli szlachetne vitis vinifera (riesling, chardonnay, grüner veltliner, muscat, sauvignon blanc, merlot, cabernet sauvignon i pinot noir). Oprócz win gospodarstwo wytwarza także cydry (wytrawne i półwytrawne), organizuje degustacje, zajęcia tematyczne oraz szkolenia.

Winnica Saganum (łacińska nazwa dzisiejszego Żagania) położona w malowniczej Dolinie Bobru w podżagańskim Bożnowie. Obejmuje 4 ha nasadzeń na świetnej klasy glebach piaszczysto-gliniastych. Obok solarisa i rieslinga znajdziemy tam także riesling, gewurztraminer, chardonnay, hibernal, solaris, souvignier gris oraz pinot noir, pinot meunier, dornfelder, rondo, regent. Winiarnia mieści się w zabudowaniach dawnego folwarku należącego dziś do firmy Marcina Furtaka, który na co dzień zajmuje się renowacją i konserwacją zabytków. Czerwone wina Marcina leżakują w piwnicach Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego, za którego częściową renowację był odpowiedzialny. Marcin odtworzył także niewielką, przyklasztorną winnicę (z solarisa i rondo), gdzie powstała sala degustacyjna i minimuzeum winiarstwa.

Winnica Equus powstała w 2006 rokiem z inicjatywy Łukasza Chrostowskiego - winoogrodnika i enologa. Ten "cichy bohater polskiego winiarstwa" - jak napisał o nim Wojciech Bońkowski, wraz Jowitą Banek prowadzi trzy osobne parcele o areale 5,5 ha. Największa z nich znajduje się w Zaborze (w okolicach Zielonej Góry), mniejsze natomiast w Mierzęcinie i Kornacicach (woj. Świętokrzyskie). Uprawia się tam pinot noir, rieslinga, pinot gris, zweigelta, traminera, rondo, regenta, cabrnet cortis, solarisa, grüner veltlinera oraz johannitera. Winnice prowadzone są w pełni naturalne, bez wykorzystania herbicydów czy zbytecznych dodatków enologicznych, a wina nie są ani dosładzane, ani odkwaszane chemicznie. Flagowym winem winnicy jest czerwona Magnesia Cuvée, ale to Kardryl, brawurowy kupaż (traminera, pinot gris, muscata, kernlinga i solarisa) długo starzony na osadzie stał się prawdziwą rewelacją!

Winnica Marcinowice to nie tylko jedna z najmłodszych polskich winnic, ale i jedna z najpiękniej położonych (na skarpie nad Odrą w Marcinowicach) oraz także najbardziej stromych (w niektórych miejscach nachylenie przekracza 45°). Właściciel (Grzegorz Runowski), wykształcony enolog, który wraz z żoną Agnieszką już w debiutanckim roczniku 2018 zaprezentował się z bardzo dobrej strony, ale w 2019 jeszcze lepiej. Znany jest z zamiłowania do rieslinga (musującego, wytrawnego i półwytrawnego), ale z powodzeniem winifnikuje także gewürztraminera, pinot blanc oraz pinot noir (z klonów francuskich i niemieckich).

Winnica Smolis została założona w Brzezinach w 2009 roku przez Ewę i Jana (Jean-Thierry), który urodził się w Szampanii (Reims) przez osiem lat nadzorował proces produkcji w domu szampańskim De Castellane z Épernay. Po powrocie do kraju zdecydował się na obsadzenie na 1,2 ha parceli w okolicach Krajobrazowego Parku Wzniesień Łódzkich kilkoma szczepami (chardonnay, léon millot, pinot meunier, rondo i seyval blanc) i rozpocząć wytwarzanie win musujących metodą klasyczną. Wina Smolisów - zanim trafią do sprzedaży - dojrzewają minimum dwa i pół roku na osadzie. W czasie procesu dégorgement ubytek wina uzupełniany jest najstarszym rocznikiem wina z archiwum producenta.

Winnica Margaret to rodzinne przedsięwzięcie prowadzone przez syna Małgorzaty (stąd nazwa) - Michała Przytułę, na co dzień trenera squasha, który przyszłość wiąże jednak z polskim winiarstwem. Jego winnica położona jest w miejscowości Osiecznica niedaleko Krosna Odrzańskiego (sąsiaduje z Winnicą Marcinowice), a właściciel postawił wyłącznie na winorośl szlachetną: rieslinga, chardonnay, gewürztraminera i pinot noir. W roczniku 2020 zadebiutowało wino musujące "Blask" będące kupażem trzech odmian winorośli: rieslinga, chardonnay i pinot noir. I to właśnie na tej kategorii win, Michał chce skupić się w przyszłości.

Winnica Kosmos to projekt Piotra Kaganka i Michała Kwiatkowskiego, który znajduje się w pobliżu miejscowości Lubcza (20 km od Tarnowa). Jej właściciele uprawiają także - prawdopodobnie na największą skalę w Polsce - kwiaty kosmos (czyli onęteki pierzaste). Pierwsze nasadzenia winorośli miały miejsce w 2019 roku, ale zasadnicza winnica powstała rok później. Na 5 ha w trzech różnych, położonych blisko siebie parcelach zasadzono: johannitera, solarisa, souvignier gris, rieslinga, dornfeldera, zweigelta, gewürztraminera, grüner veltlinera, pinot noir, cabernet franc i cabernet sauvignon, które uprawiane i winifikowane są nieinterwencyjne. Winnica organizuje pikniki i przygotowuje ofertę enoturystyczną adaptując starą stodołę.

Winnica Białe Skały to projekt Andrzeja Wuczyńskiego, który przez lata prowadził hotel Poziom 511 (dziś zarządza nim jego syn) u stóp zamku w Ogrodzieńcu. Pierwsza, niewielka parcela (0,32 ha) znajduje się na wysokość 470 metrów n.p.m. tuż przy hotelu (johanniter i solaris), ale służy przede wszystkim działalności enoturystycznej. Właściwa winnica (4,5 ha) położona jest nieco niżej (400 metrów n.p.m.) w okolicach Zawiercia na glebach wapiennych oraz gliniasto-piaszczystych (seyval blanc, chardonnay, muscaris, solaris, cabernet cortis, frühburgunder i regent). Za winifikację odpowiada Monika Stępień. Debiutancki rocznik 2021 w oficjalnej sprzedaży pojawił się w 2023 roku.

Winnica Saint Vincent została założona w Borowie Wielkim w Lubuskim w 2009 roku i obecnie obejmuje 6,5 ha, na których rośnie pinot gris, gewürztraminer, muscat ottonel, riesling oraz pinot noir, regent i rondo. Właścicielem winnicy do niedawna była francuska firma należąca do pochodzącego z Normandii Jeana Mulota zajmująca się uprawą zbóż, rzepaku i malin. Do 2019 roku wszystkie wina dojrzewały wyłącznie w stalowych zbiornikach, w roczniku 2020 pinot noir po raz pierwszy trafił do dębowych beczek. Za winnicę odpowiada Renata Wiśniewska, a za proces winifikacji - Christian Gresser, którego w nowych projektach wspiera Michał Popiołek. Niedawno właścicielom udało się wykupić dzierżawione budynki gospodarcze, w których planują przekształcić w centrum enoturystyczne. Wina producenta w latach 2014, 2016-2018 były oficjalnymi winami zielonogórskiego Winobrania. Winnica wytwarza rocznie ok. 45.000 butelek wina.

Winnica Amelie położona na Płaskowyżu Tarnowskim na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego została założona w 2010 roku przez braci Grzegorza i Wojciecha Pachołów. Obejmuje dzisiaj ponad 6 ha nasadzeń (m.in. cabernet cantor, cortis, chardonnay, gewürztraminer, johanniter, muscaris, pinot noir, riesling, solaris i souvignier gris), z których powstaje kilkanaście win, m.in. Blanc (głównie z johannitera), Muscat (czysty muscaris) czy Caberneta (cabernet cortis i dorsa). Ich Cabernet Cortis Sweet Botrytis zdobył Złoty Korek w kategorii win słodkich w konkursie Polskie Korki 2022.

Winnica Pałacu Mierzęcin, położonego niedaleko lubuskiego Dobiegniewa, została posadzona nad Jeziorem Mierzęcińskim w 2004 roku. Dzisiaj obejmuje ona prawie 9 ha zarówno odmian hybrydowych (regent, rondo, seyval blanc i solaris), jak i winorośli szlachetnej (gewürztraminer, riesling, pinot gris, zweigelt i pinot noir). Pijąc wino w przypałacowej restauracji Destylarnia warto zwrócić uwagę na wina z kernlinga (krzyżówkę rieslinga i schiavy). Piwnica Win znajduje się w jednym z najstarszych budynków kompleksu pałacowego i po przeprowadzonej renowacji zapewnia idealne warunki do leżakowania i dojrzewania win. Wyjątkowy klimat podziemia i zachowana architektura piwnicy stwarzają doskonałą atmosferę do odbywających się tutaj degustacji. Za winifikację odpowiada Monika Stępień.

Partnerzy wydarzenia: Ferment, PURO Hotels, Tomgast
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Oprawa muzyczna: Michał Nowak NovacDJ

~ 180 min
szacowana długość występu
od 18 lat
ograniczenie wiekowe
17:45
otwarcie wejścia
brak danych
zaplanowanych antraktów
dozwolne
nagrywanie występu
zabronione
wnoszenie własnych napojów
Sprzedaż biletów na to wydarzenie została już zakończona!
Aby nie przegapić kolejnego występu tego artysty, aktywuj koniecznie Alert Fana!
Subskrybuj alerty i zamawiaj bilety przed innymi
Darmowy alert mailowy wydarzeń z okolicy!
Darmowy alert SMS wydarzeń z okolicy!
+48
Zobacz inne wydarzenia z okolicy
16 kwietnia 2025
godz. 19:30

Ray Wilson - Genesis Classic

16 kwietnia 2025 o godz. 19:30
28 marca 2025
godz. 19:00

"Wieczór Komedii Improwizowanej"

28 marca 2025 o godz. 19:00
2 marca 2025
godz. 18:01

Premiera płyty "Jak mnie widzisz" zespołu autorskiej piosenki poetyckiej

2 marca 2025 o godz. 18:01
20 stycznia 2025
godz. 17:30

czyli nasi na wakajkach w Egipcie

20 stycznia 2025 o godz. 17:30
13 lutego 2025
godz. 20:00

Mateusz Ziółko, Grzegorz Kupczyk, Marek Piekarczyk, Jacek Kawalec, Piotr Kuźniak i inni

13 lutego 2025 o godz. 20:00
7 lutego 2025
godz. 19:00

Maryla Rodowicz - Małgośka Forever

7 lutego 2025 o godz. 19:00
8 lutego 2025
godz. 16:00

Oszuści - spektakl komediowy Och-Teatru

8 lutego 2025 o godz. 16:00
28 kwietnia 2025
godz. 19:00

Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska - Nasze dwie ojczyzny

28 kwietnia 2025 o godz. 19:00
10 stycznia 2025
godz. 20:15

żONa - Nigdy więcej tajemnic

10 stycznia 2025 o godz. 20:15
12 lutego 2025
godz. 19:00

Koncert Wiedeński - Johann Strauss Gala

12 lutego 2025 o godz. 19:00
X
Chcesz, abyśmy powiadamiali Cię o nowych wydarzeniach Festiwal Polskie Wina w Twojej okolicy?
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!
Twoję imię
Miejscowość
Adres mailowy
Numer telefonu +48
© 2011 - 2024 dla KupBilecik.pl - internetowy system biletowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zdobywaj wejściówki i śledź nasze profile
Facebook » Instagram »
Alert biletowy
Dodaj swój email lub telefon »
ZARZĄDZANIE COOKIES