Letnie Spotkania z JAZZem - Jose Torres, Yaremi de las Mercedes Kordos i trio Luisa Nubioli
19 lipca 2024 o godz. 19:00
Łódź
- woj. ŁódzkieKlub Manuarte, ul. Drewnowska 58D
Letnie Spotkania z JAZZem Madame Chromatique to projekt non-profit, podczas którego zrealizujemy 9 charytatywnych koncertów w wybranych lokalizacjach Łodzi i okolicach. Oprócz świetnej zabawy i promocji Miasta Łodzi i Regionu, celem imprezy jest zebranie funduszy dla organizatora cyklu - Fundacji Madame Chromatique - na jej działalność statutową, w szczególności organizację zajęć plastycznych podczas bezpłatnych półkolonii dla dzieci w projekcie Art. Parasol. Każdy z koncertów będzie miał także szczególnego Partnera, Fundację z regionu łódzkiego do którego trafi część środków ze sprzedaży biletów. Promocja muzyki jazzowej w Łodzi i regionie jest szczególnie uzasadniona bo tutaj powstał i działał pierwszy powojenny zespół jazzowy MELOMANI. Patronat medialny nad wydarzeniem obejmą: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, The Designer, LIFE IN Łódź, Radio Łódź oraz TVP 3.
Zapraszamy na trzeci z cyklu Letnich Spotkań z JAZZem, koncert: Luis Nubiola Trio, Yaremi de las Mercedes Kordos i Jose Torres. To będzie wyjątkowa muzyczna uczta przy kubańskich rytmach.
Bilet + kolacja - menu:
Przystawka: Empanadas - pierożki z ciasta z duszonymi pieczarkami i oliwą truflą, chimichurri, puree z avocado, salsa pomidorowa
Danie główne: Pato Confitado / Konfitowana Kaczka - konfitowane udo z kaczki, sos z czarnej porzeczki z rumem, puree z pieczonych batatów, biszkopt z buraków lub Castana - ravioli, kasztan, ricotta, masło szafranowe, zielone szparagi (Vege)
Deser: Cigarro Cubano - czekolada mleczna, ciemny rum, espuma malinowa
Więcej o muzykach:
Luis Nubiola ur. w 1974 na Kubie, saksofonista jazzowy, kompozytor, nauczyciel. Uukończył Narodowe Konserwatorium Muzyczne Amadeo Roldan. Przez kilka lat grał w "La Zorra y El Cuervo" - jedynym klubie jazzowym na Kubie. W tym okresie zapraszany był do wielu wspólnych projektów muzycznych z wybitnymi muzykami jazzowymi - m.in.: José Miguel Crego ("El Greco"), José Luis Cortés ("El Tosco"), Díakara, Paquito D'Rivera, George Benson (saksofonista), Steve Coleman. W 2001 roku Luis Nubiola przeprowadził się do Kostaryki, gdzie szybko został uznany za jednego z najlepszych i najbardziej cenionych muzyków. Współpracował z artystami takiej klasy co Walter Flores (zdobywca Grammy), Robert Aquilar i "Chocolate Band". W grudniu 2005 roku nagrał swój pierwszy album CD pod tytułem "Nubiola". W grudniu 2008 roku Luis wyprodukował "Live at Jazz Cafe" - pierwszy jazzowy album DVD nagrany w Kostaryce. DVD będące wersją live albumu "Nubiola" jeszcze w tym samym roku uczyniło go zdobywcą nagrody "Composer of the Year in Jazz Genre", czyli Kompozytora Roku w gatunku Jazz. Album "914" który także został nagrodzony jako Best Album 2009. Nubiola posiada wyjątkową technikę oraz swój własny, muzyczny język w którym łączy pomysłowość z ekspresyjnością. Współpracował m.in. z wieloma znaczącymi polskimi muzykami - Włodkiem Pawlikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Pawłem Kaczmarczykiem, Grzegorzem Grzybem, Michałem Barańskim. Z kilkoma młodymi, utalentowanymi artystami Nubiola dokonuje interesującego połączenia charakterystycznych elementów kultury kubańskiej z rozpoznawalną tradycją polskiego jazzu. Włącza w to również domieszkę muzyki folk z obu tych kultur. Z projektów Luisa Nubioli warto wspomnieć "O3" - owocu międzynarodowej współpracy z przyjacielem Frankiem Parkerem, Marcinem Chenczke oraz z gośćmi specjalnymi. Inny jego projekt - "Global Friendship" - to idea zebrania i pokazania szerszej publiczności kompozycji wielkich muzyków oraz przyjaciół, którzy mieszkają w różnych krajach na całym świecie, m.in. na Kubie, w Polsce, Kostaryce, Hiszpanii, USA.
Yaremi de las Mercedes - wokalistka, rodowita Kubanka. Mieszkając w Hawanie w 2004 r. od José Torresa dostała zaproszenie do Polski na koncert jako gitarzystka i piosenkarka Prawie cała jej rodzina, w tym wujek wokalista i ojciec perkusista, byli znanymi na Kubie muzykami więc i ona poszła w ich ślady. W Polsce, we wrocławskim klubie muzycznym poznała swego przyszłego męża. W naszym kraju koncertowała od początku z zespołem José Torresa. Szerzej polskiej publiczności znana jest od 2011 r., kiedy to ze swoim kuzynem Juanem Carlosem Hechavarria Leonem wzięli udział w pierwszej edycji programu X Factor. Śpiewali w duecie jako zespół "Duo Los Cubanitos". Yaremi jest autorką projektów muzycznych "Kordos & Abreu Evolution", których celem jest propagowanie muzyki kubańskiej połączonej z jazzem. Muzycy prezentują te projekty w różnych krajach, a celem jest ukazywanie kubańskich korzeni muzyki i kultury.
José Torres (wł. José Antonio Torres Babot) ur. w 1958 w Hawanie - kubańsko-polski muzyk. Wielokrotnie wyróżniany tytułem najlepszego polskiego perkusisty w plebiscycie magazynu "Jazz Forum". Jest piątym z sześciorga dzieci Fernando (1922-1987) i Pilar (1923-1999) Torresów. Jego ojciec był muzykiem, a matka zajmowała się domem. Od wczesnych lat dzieciństwa pasjonuje się muzyką. Uczęszczał do klasy perkusji w szkole muzycznej im. Giullermo Tomasa w Guanabacoa, następnie uczył się w średniej szkole muzycznej im. Amadeo Roldana w Hawanie i Escuela Nacional de Arte w dzielnicy Marianao. Studiował muzykę w Instituto Superior de Arte w Hawanie, jednak porzucił uczelnię po pierwszym semetrze, a we wrześniu 1978 wyleciał do Polski, gdzie w ramach zagranicznego stypendium podjął naukę w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców w Łodzi, a następnie studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W czasie studiów założył zespół, w którym grali także inni Kubańczycy przebywający w Łodzi. W 1984 został deportowany na Kubę z powodu podjęcia pracy zarobkowej podczas studiów, czego zakazywał kubański regulamin studencki. Z uwagi na narodziny syna mógł wrócić do Polski. W tym okresie dorabiał jako grajek uliczny w Berlinie. Kilka miesięcy później wystąpił na swoim pierwszym w karierze festiwalu Jazz Jamboree oraz został muzykiem orkiestry Alex Band Aleksandra Maliszewskiego. Pod koniec lat 80. nawiązał współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, z którym nagrał album pt. Tak! Tak!. W 1992 zainicjował projekt edukacyjny "Mała Akademia Jazzu" na Śląsku. Koncertował i nagrywał utwory m.in. z Johnem Porterem (nagrali album pt. China Disco), Sławomirem Kulpowiczem, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Lewandowskim, Marylą Rodowicz, Kayah, Ryszardem Rynkowskim, Ewą Bem, Zbigniewem Preisnerem, Michałem Lorencem i Mietkiem Szcześniakiem, z zespołami Raz, Dwa, Trzy, De Mono i Maanam.
Telewizyjną rozpoznawalność przyniosło mu występowanie w charakterze kierownika muzycznego w talk-show TVP2 "Wieczór z Jagielskim" (w latach 1999-2003). W 2000 założył z żoną szkołę tańca Torres Salsa Group (w późniejszych latach przemianowaną na Torres Art Studio). W tym samym roku stworzył Salsa Tropical - pierwszą orkiestrę salsową w Polsce, z którą koncertuje po kraju. Wydał albumy: Jose Torres Y Salsa Tropical (2001) i Torres Salsa Carnaval (2010). W 2003 zainicjował festiwal Carnaval de Salsa. W 2006 obchodził 20-lecie działalności artystycznej w Polsce, z tej okazji zrealizował z TVP2 program telewizyjny "Po prostu salsa" i wydał książkę autobiograficzną pt. "Salsa na wolności".
Koncert ma charakter charytatywny. Dochód z tego wydarzenia wspiera fundacje: Unamos Culturas oraz Połączeni Pasją, a także Projekt ART Parasol. Serdecznie zapraszamy!
Najpiękniejsze Melodie Świata - Duo Performance
Wiedeńskiej operetki czar Gala operetkowo-musicalowa, świat koncertów wiedeńskich operetek musicali
Upominki widzów bohaterami przedstawienia
Koncert Wiedeński z Gwiazdami - Viva Wiedeń - Viva Broadway
"Wieczór Komedii Improwizowanej"
Bajka improwizowana (nie tylko) dla dzieci
Koncert w blasku świec
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!