Hamdam Trio (Iran / Syria)
4 lipca 2024 o godz. 21:00
Kraków
- woj. MałopolskieOgród Botaniczny UJ - Palmiarnia, Ul. Mikołaja Kopernika 27
EtnoKraków/Rozstaje 2024 / Wędrowanie
Hamdam Trio @ Palmiarnia Ogrodu Botanicznego UJ
Muzyka perska osadzona w tradycji sufickiej. Kompozycje czerpiące z repertuaru radif; teksty Dżalala ad-Din Muhammada Rumiego w opracowaniach na instrumenty tradycyjne.
Starożytny region pełen miłości, spokoju i umiłowania sztuki - taki krajobraz wyłania się z dźwięków, którymi otuli nas podczas festiwalowego koncertu Hamdam Trio. Jego członkowie proponują nam muzyczną podróż pełną archaicznych pieśni - w językach aramejskim, arabskim, perskim, kurdyjskim - współtworzących kulturę Bliskiego Wschodu. Hamdam Trio to duchowa muzyka świata, to jedność w pieśni - opowieść o pokoju. Inspiracje muzycy czerpią z rodzimych kultur. Zespół współtworzą: Dariush Rasouli, Wassim Ibrahim i Arad Emamgholi. Dariush Rasouli to wykonawca perskiej muzyki klasycznej, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Teheranie, tradycyjną muzykę irańską poznawał u Madżida Kijani, studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (inaczej: zarb), śpiewa perskie pieśni czerpiące z poezji Rumiego. Współtworzył m.in. grupę PersoPolish, do której zaprosił polskich i irańskich muzyków.
Wassim Ibrahim - doktor krakowskiej Akademii Muzycznej w dziedzinie kompozycji, pieśniarz, wirtuoz gry na oudzie, kompozytor. Na lutni oud i flecie gra od dziecka. Pochodzi z Syrii, od lat mieszka w Polsce. Prowadzi międzynarodowy krakowski Chór w Kontakcie. Uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokuturowości za rok 2019.
Arad Emamgholi - kurdyjski, irański perkusista, gra na takich instrumentach jak daf, bendir, dayereh, śpiewa w języku kurdyjskim oraz perskim. Na dafie zaczął grać w wieku 5 lat. Współpracował z uznanymi kompozytorami, takimi jak Ostad Ahmad Pejman, Farborz Lachini, Naser Razzazi. Koncertuje w Polsce i na świecie, często prowadzi warsztaty muzyczne.
We wspólnym projekcie artyści podjęli się m.in. muzycznej interpretacji tekstów Dżalala ad-Din Muhammada Rumiego - sufickiego poety, mistyka perskiego, teologa islamskiego zwanego "poetą miłości". Inspirują się m.in. repertuarem radif - irańską muzyką klasyczną czerpiącą z melodii tradycyjnych, przekazywaną przez mistrzów ustnie z pokolenia na pokolenie, stanowiącą podstawę do improwizacji.
Dariush Rasouli - nej, tora, tombak, śpiew
Wassim Ibrahim - śpiew, oud
Arad Emamgholi - daf, bendir, dayereh, śpiew
Piosenka jest dobra na wszystko
Kwiat Jabłoni zaprasza do wspólnej muzycznej podróży w ramach Turnus Tour!
100 lat polskiej piosenki - Rewia
Muzeum Banksy - bilet upoważniający do wejścia w ciągu całego dnia (od godz. 11:00)
MONDAY-DAY Andrzej Poniedzielski - koncert jubileuszowy
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!