Balet "Spartakus" - Royal Lviv Ballet
15 września 2019 o godz. 19:00
Tarnów
- woj. MałopolskieCentrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1
Balet "Spartakus" w wykonaniu Royal Lviv Ballet, Artyści Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej w kooperacji z Międzynarodowym Teatrem Baletu
Treść baletu "Spartakus" osnuta jest na historycznym fakcie powstania gladiatorów w Rzymie pod przewodnictwem trackiego jeńca Spartakusa. Libretto opracowane zostało na podstawie źródeł historycznych, dzieł Plutarcha i Juwenala, oraz prac współczesnych historyków radzieckich. Spartakus, Frygia i Krassus są postaciami autentycznymi, zaś postacie zaprzedanej Rzymowi Eginy i słabego Harmodiusa zrodziły się w wyobraźni librecisty jako kontrastujące z odwagą i bohaterstwem powstańców. Główną ideą baletu jest walka o wolność, a dzieje buntu gladiatorów - jej metaforą. "Spartakus" to balet o wieloplanowej akcji, wątkach epicznych, tragicznych i lirycznych, pełen spięć dramatycznych. Przeważają sceny zbiorowe. Muzyka spełnia funkcję ilustracyjną dzięki zastosowaniu tematów melodycznych charakteryzujących postacie, środowiska i sytuacje. Główny temat muzyczny Spartakusa składa się z dwóch motywów: bohaterskiego o emocjonalnym brzmieniu wyrażającym reakcje uczuciowe bohatera. Występuje też liryczny temat Frygii oraz dwa tematy środowiskowe - patrycjuszowski i plebejski. Obok rytmów tanecznych i reminiscencji folkloru różnych narodów, zwłaszcza armeńskiego, dominują rytmy marszowe, wojenne i pogrzebowe.
AKT PIERWSZY
scena 1
Zwycięskie legiony powracają do Rzymu. Towarzyszą im jeńcy, wśród których są Spartakus i jego ukochana Frygia. Więźniowie doprowadzeni zostają na targ niewolników, gdzie bogaci Rzymianie kupują ich jak zwierzęta. Spartakus jest zdruzgotany faktem, że z wolnego człowieka z dnia na dzień stał się niewolnikiem i na dodatek został rozdzielony z Frygią.
scena 2
Dziewczyna trafia do pałacu Krassusa, gdzie odbywa się orgia. Krassus pod wpływem alkoholu zmusza dwóch gladiatorów do walki na śmierć i życie. Okazuje się, że jednym z walczących jest Spartakus, który wychodzi zwycięsko z pojedynku. Mężczyzna nie cieszy się jednak ze zwycięstwa. Ma teraz jeden cel - za wszelką cenę odzyskać wolność.
scena 3
Spartakus realizuje swój plan. Zdobywa zaufanie gladiatorów, którzy przysięgają mu wierność i uciekają na pasterskie pola. Ciemiężeni wieśniacy przyłączają się do rebeliantów, zostaje oficjalnie ogłoszony wybuch powstania a na jego czele staje Spartakus. Mężczyzna nie zapomniał o swojej ukochanej. W ślad za Frygią trafia do willi Krassusa, który właśnie świętuje swoje zwycięstwo.
AKT DRUGI
scena 1
Wielkie święto Krassusa przerywa atak wojsk Spartakusa. Rzymianin zostaje pojmany, a gladiatorzy chcą go zabić. Spartakus powstrzymuje rozwścieczonych ludzi i wyzywa Krassusa, którego bez trudu pokonuje, lecz nie zabija. Każe odejść upokorzonemu Rzymianinowi, tym samym zyskuje sobie śmiertelnego wroga. Kurtyzana Egina licząc na poślubienie Krassusa namawia go do zemsty na rebeliancie. Kiedy ten rusza do walki, aby zwiększyć jego szanse sama z innymi kurtyzanami udaje się do obozu Spartakusa, aby zasiać niezgodę.
scena 2
Spartakus i Frygia cieszą się wolnością. Zajęci sobą nie zauważają, że perfidna Egina realizuje swój podły plan. Uwodzi z innymi kurtyzanami i upija winem tchórzliwych mężczyzn, a potem zwabionych w pułapkę przekazuje Krassusowi. Sielankę nieświadomych niczego zakochanych przerywa informacja o nadciągających oddziałach Krassusa. Spartakus postanawia ruszyć w bój pomimo, że odkrywa spisek Eginy. Wie, że za upokorzenie Krassusa zapłaci cenę najwyższą - życie.
scena 3
Osłabione odziały Spartakusa zostały otoczone przez legiony rzymskie. Mężczyzna walczy do końca pomimo ran. Ostatecznie ginie na włóczniach legionistów. Frygia zabiera ciało ukochanego i pogrąża się w rozpaczy.
czas trwania: 120 min + 1 przerwa
muzyka: Aram Iljicz Chaczaturian
choregrafia: Andrei Litvinov
libretto (na podstawie powieści Raffaella Giovagnolego i oryginalnego libretta Nikołaja Wołkowa): Andrei Litvinov
producent: Morningstar Music Agency
Obsada:
Evgenyi Svetlica - (Spartakus, przywódca gladiatorów) - Kijów - Narodowy Artysta Ukrainy, solista - Kijowska Opera Narodowa Ukrainy im. Tarasa Szewczenki
Roman Baglay - (Krassus, przywódca rzymskich legionistów) - Kijów - Kijowska Opera Narodowa Ukrainy im. Tarasa Szewczenki, Odessa - solista - Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Odessie
Olga Fabiyanska - (Egina, kurtyzana) - Lwów - Narodowa Artystka Ukrainy, solistka - Narodowy Teatr Opery i Balletu, Kijów - Narodowa Artystka Ukrainy, solistka - Kijowska Opera Narodowa Ukrainy im. Tarasa Szewczenki
Karina Telwar - (Frygia, ukochana Spartakusa) - Kijów - solistka - Kijowska Opera Narodowa Ukrainy im. Tarasa Szewczenki, Lwów - Narodowa Artystka Ukrainy - solistka Narodowego Teatru Opery i Balletu
oraz pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Royal Lviv Ballet (artyści kijowskiego oraz lwowskiego teatru opery i balletu)
Kabaret Moralnego Niepokoju - Normalne to to nie jest
Polska Noc Kabaretowa 2025
Wszystkiego najlepszego
Burleska by Rose de Noir w Stowarzyszeniu Przepraszam
W programie: "1991"
Zobacz na żywo połączenie technologii wizualnych i teatru
Narodowy Balet Gruzji "Sukhishvili"
Święta w Szkole Magii - Immersyjny Spektakl dla Dzieci
Aleksandra Radomska ''Zajedzie nas ten samorozwój"
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!