Kantata Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej
24 listopada 2019 o godz. 17:00
Gdańsk
- woj. PomorskieCentrum św. Jana (Kościół św. Jana), Świętojańska 50
"Kantata Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej"
Premiera: 24 listopada 2019r - Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50, godz. 17.00
Kierownictwo artystyczne: Marek Wojtasik i Paweł Paulus Mazur
Kierownictwo Muzyczne: Szymon Morus
Kompozytor: Szymon Chyliński
Libretto: Marek Wojtasik
Scenografia: Paweł Paulus Mazur
Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Wykonawcy: Orkiestra Kameralna PROGRESS w składzie symfonicznym, Gdański Chór Kameralny "441 Hz" (przygotowanie Anna Wilczewska oraz soliści: Wanda Franek - alt, Michał Janicki - baryton Paweł Zagańczyk - akordeon, Łukasz Perucki - skrzypce, Szymon Morus - dyrygent
Tomasz Podsiadły - recytacje.
Prowadzący: Konrad Mielnik
Projekt ma upamiętnić 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, oraz 20-tą rocznicę beatyfikacji przez Jana Pawła II, 108 męczenników z czasów II Wojny Światowej. Mówi on o tradycjach patriotycznych, o heroicznym poświęceniu dla ojczyzny, wiary i godności człowieka. W warstwie scenograficznej, chcemy nawiązać do twórczości jednego z największych scenografów polskich - Mariana Kołodzieja, który z 1 transportem trafił do Oświęcimia w 1940r. Premierę wydarzenia planujemy na 24 listopada 2019r w Centrum św. Jana ul. Świętojańska 50
1. W wykonaniu kantaty weźmie udział Chór "441 Hz", 40-osobowa orkiestra symfoniczna utworzona na bazie Kameralnej Orkiestry Progress i soliści.
2. Poprzez użycie oryginalnych środków ekspresji, projektując oryginalną wideo-wizualizację w oparciu o najnowsze technologie , konstruując przemyślane pod każdym względem libretto i muzykę do kantaty, specjalnie zaaranżowaną wystawę fotograficzną w technice chromianowo-proszkowej, chcemy zbudować wydarzenie o szerokim kontekście kulturowym i społecznym.
3. W warstwie scenograficznej wydarzenia, chcemy nawiązać do twórczości jednego z największych scenografów polskich - Mariana Kołodzieja. W 2019r. mija 10 rocznica śmierci artysty. Marian Kołodziej w 1940 roku, z pierwszym transportem trafił do Oświęcimia. Do 1945 roku był jeszcze więziony w Buchenwaldzie, Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen i Groß-Rosen. Dopiero 1994 roku po raz pierwszy wystawa "Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja" została zaprezentowana w Gdańsku. Marian Kołodziej jest autorem papieskich ołtarzy, które zostały wzniesione podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Zaprojektował słynny Okręt Kościoła, ołtarz-żaglowiec, który stanął w Gdańsku w 1987 roku oraz ołtarz na sopockim hipodromie z 1999 roku.
4. Projekt uwzględnia szeroki kontekst kulturowy i społeczny potencjalnych widzów. Przemawia zarówno do elitarnej publiczności o wysokich kompetencjach kulturowych, jak również skierowany jest do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców.
Osoby i zespoły zaangażowane w realizację projektu:
ORKIESTRA KAMERALNA PROGRESS - to młody, dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Naczelną ambicją muzyków jest łączenie różnych Kultur, Narodów i regionów Polski.
Chór Kameralny "441 Hz"- powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec. Jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych: Grand Prix XII Miedzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie, dwa Złote Medale oraz zwycięstwa w kategoriach: Muzyka współczesna oraz Chóry Kameralne na Międzynarodowym Festiwalu "Slovakia Cantat" w Bratysławie (2016), Złoty Dyplom i II Nagroda na 46 Ogólnopolskim Festiwalu "Legnica Cantat" (2015). Owocem współpracy z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku był udział chóru w premierze spektaklu teatralnego "Antyhona", który został wystawiony w ramach Festiwalu Inny Wymiar- Wschód Kultury. W tym roku chór zajął 2 miejsce na prestiżowym 72 Międzynarodowym Festiwalu Liangollen w Wielkiej Brytanii, plasując się zarazem w czwórce najlepszych chórów świata. Finałowy występ konkursowy transmitowała na żywo telewizja BBC. Chór Kameralny "441 Hz" współpracuje z wieloma znakomitymi solistami m.in. towarzyszył amerykańskiemu wokaliście Bobby'emu McFerrinowi.
SZYMON MORUS - doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Założyciel oraz dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Tytuł magistra sztuki uzyskał w klasie skrzypiec dra hab. Andrzeja Kacprzaka oraz dyrygentury symfoniczno-operowej prof.Wojciecha Rajskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Polską Operą Królewską, Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Kameralną czy Filharmonią Bałtycką.
PAWEŁ PAULUS MAZUR - rysownik, muzyk i poeta, organizator imprez kulturalnych. Rysował m.in. przez 5 lat dla "Przekroju" i 10 lat dla "Gazety Morskiej". Jest autorem wierszy w autorskich tomikach: "Taktyka Zegara" oraz "Szwedzki stół", a także niebanalnych audycji słowno-muzycznych w programach telewizyjnych: "Dzyndzy-Lyndzy", "Lalamido" czy "Sprężyna Paulusa" oraz audycji radiowych w kultowej TRÓJCE oraz Radiu Gdańsk. 26 kwietnia 2019 roku, w słynnej londyńskiej galerii TATE MODERN prezentowano jego film animowany pt.,,Twins''. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
MAREK WOJTASIK - poeta, dramaturg, autor scenariuszy, Założyciel teatrzyku satyrycznego "ŁUL", z którym zdobył wiele nagród, współautor scenariusza pierwszych odcinków serialu "Radio Romans". Współautor libretta musicalu pt. "Cinkciarze i Ministranci". Założyciel (2010r.) fundacji "Transgressive Art", były dyrektor Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Producent i współproducent takich działań artystycznych jak: Dni Gdańska w Berlinie, premiera koncertu (1999r.) w hali Targów Gdańskich, Polskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Krystiana Zimermana, a w 2016r. 30-lecie TOTARTU w Nadbałtyckim Centrum Kultury, oraz prezentacja TOTARTU we Wrocławiu (w ramach imprez związanych z obchodami: Wrocław Europejską Stolicą Kultury), 30-lecie "bruLionu" w warszawskim teatrze "Kamienica". Autor i realizator międzynarodowego projektu pt. "Na skrzyżowaniu kultur w Dolinie Popradu" finansowanego przez VISEGRAD FUND. Autor i realizator widowisk słowno - muzycznych: "Widowisko z Kluczem" i "Siedem kolorów kaszubskich w obrazie Hansa Memlinga Sąd Ostateczny". Współorganizator eventów kulturalnych w Odessie, Bardejovie i Berlinie.
SZYMON CHYLIŃSKI -znakomity muzyk, kompozytor i aranżer młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, wydział instrumentalny - specjalizacja akordeon. Przez wiele lat pracował w Polskim Chórze Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis mając możliwość poznać i współpracować z Krzysztofem Pendereckim, Stephenem Laytonem, Arvo Pärtem i wieloma innymi. Od 2012 roku prowadził zespół wokalny Kaszubki, pełniąc w nim rolę dyrygenta kompozytora, aranżera oraz akompaniatora. Nagrał "Kolędy z Kaszub - Chwaszczińskô Kòlãda", wg. własnych aranżacji. Z Kaszubkami występował w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie pary prezydenckiej.
TOMASZ PODSIADŁY - aktor, reżyser, pedagog, konferansjer. Miłością do sztuk scenicznych zarazili go dziadkowie - artyści śpiewacy Leokadia Borowska Podsiadły i Jerzy Podsiadły, związani zawodowo z Operą Bałtycką w Gdańsku. Swoją przygodę ze sceną rozpoczął jako czternastolatek grając w "Księciu i Żebraku" w reż. J. Killiana w Teatrze Miejskim w Gdyni. Jeszcze przed zdaniem matury wystąpił w spektaklach Adama Hanuszkiewicza, Andrzeja Wajdy i Waldemara Śmigasiewcza.
PAWEŁ ZAGAŃCZYK jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie - występował na Litwie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera.
MICHAŁ JANICKI Baryton - urodzony w Łodzi. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopinaw Warszawie w klasie dr R. Gierlacha. Zadebiutował w 2017 roku w Operze Wrocławskiej jako student Bardos w "Cudzie mniemanym czyli Krakowiacy i Górale" W. Bogusławskiego z muzyką J. Stefaniego w reżyserii B. Wiśniewskiej. Kilka miesięcy później na Scenie Kameralnej Opery Narodowej zagrał Oniegina w operze P. Czajkowskiego "Eugeniusz Oniegin" w reżyserii R. Cieśli. W swoim emploi ma także role mozartowskie: Don Giovanniego i Hrabiego, które wykonuje na deskach Polskiej Opery Królewskiej w reżyserii R. Peryta.
WANDA FRANEK ALT - ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Jadwigi Rappé w 2010 roku. Jest laureatką pierwszej nagrody Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, trzeciej nagrody w Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju oraz finalistką Międzynarodowego Konkursu im. A. Campi. Jeszcze podczas studiów, w 2008 roku, zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej partią Lucindy w operze Kochanek wszystkich Galuppiego. Od października 2012 współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową przy produkcjach: Manon Lescaut Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz Lohengrin Wagnera w reżyserii Antony'ego McDonalda.
ŁUKASZ PERUCKI - Skrzypce. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Swoje umiejętności doskonalił również na kursach mistrzowskich m. in. u prof. Michaela Vaimana i Maxima Vengerova. Jest skrzypkiem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej PROGRESS. Odnosi wiele sukcesów jako solista, ale w swojej edukacji i działalności artystycznej szczególną wagę przypisuje kameralistyce; Prowadzi ożywioną działalność koncertową, w swoim dorobku artystycznym szczególnie ceni sobie występy jako solista z Orkiestrą Kameralną Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy oraz z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kaliningradzkiej.
ad. dr hab. ANNA WILCZEWSKA - pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku, w 2013 roku otrzymała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie dyrygentura. Jest założycielem i dyrygentem Chóru Kameralnego "441 Hz". Odbyła studia w Conservatoire National Superieur Musique et Danse w Lyon we Francji. Była dwukrotną laureatką nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzoną Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym "Zasłużony dla kultury polskiej" (2014), wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015). Specjalizuje się w wykonawstwie i badaniach nad repertuarem muzyki współczesnej.
Koszt zaproszenia na premierę "Kantaty Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej" jest traktowany jako wpłata na produkcję płyty CD z koncertu.
ABBA I INNI symfonicznie
Rewelacyjna komedia w gwiazdorskiej obsadzie
Welcome To The Machine Tour 2025
Teatr MagMowcy zaprasza
Bajkowy spektakl dla całej rodziny
Cezary Jurkiewicz - Utopia / Stand-up / Gdańsk / 09.02.2025 / godz. 19:00
Koncert największych polskich gwiazd rocka z klimatem PRL-u
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!