XIII Wiedeński Koncert Noworoczny
Zapraszamy Państwa na rejs Dunajem, od źródeł aż do ujścia, podczas którego zabrzmią utwory z krajów, przez które będziemy przepływać. Koncert rozpocznie "Uwertura akademicka" Johannesa Brahmsa, a po niej żartobliwy duet tytułowych bohaterów z opery Humperdincka "Jaś i Małgosia" wprawi słuchaczy w radosny, noworoczny nastrój. Słynny walc "Nad pięknym, modrym Dunajem" i ognista polka "Grzmoty i błyskawice" przypomną, że płyniemy przez krainę Straussów.
Słowacka "Pieśń o ziemi rodzinnej" Gejzy Dusika zabrzmi na lewym brzegu Dunaju, a na prawym zachwycą cygańskim temperamentem i niezwykłym liryzmem słynne arie i duety Franza Lehára i Imre Kálmána - węgierskich, czołowych twórców operetki wiedeńskiej. Żywiołowa, ludowa "Luminica", to już Bałkany. Fantastyczne tańce, w specjalnie opracowanych aranżacjach Marcina Hermana, prezentowane przez formację "Tracian Gift" - czworo znakomitych tancerzy z Płowdiw, ukażą piękno, witalność, poczucie humoru i prawdziwie południowy temperament mieszkańców tych ziem. Wieloetniczność mieszkańców Chorwacji, Serbii, Rumunii i Bułgarii oraz wzajemne przenikanie się ich folkloru, stworzyło unikalną, bogatą muzykę ludową, inspirującą kompozytorów i radującą odbiorców na całym świecie. Orkiestra wykona też najsłynniejszy utwór George Enescu - Rumuńską Rapsodię nr 1, w której twórca po mistrzowsku wykorzystał spontaniczność, niezwykłe rytmy i kolory ludowej muzyki rumuńskiej.
Komiczna mołdawska "Tabakeryaska" wywoła zapewne wybuchy śmiechu na widowni. Miłosny, nostalgiczny duet z opery "Zaporożec za Dunajem", to już Ukraina. Dopływamy do Morza Czarnego. Na finał - najpopularniejszy taniec ukraiński - Hopak, z muzyką Arama Chaczaturiana, brawurowo wykonywany przez bułgarskich tancerzy, którzy wyrwą słuchaczy z foteli, aby na bis zatańczyć wspólnie z publicznością.
Gwiazdy wieczoru, to:
Barbara Gutaj-Monowid
Solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu, laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Feruccio Tagliavini w Deutschlandsbergu (Austria) oraz stypendystka "Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik" w Zurichu, znakomita sopranistka, wyróżniająca się niezwykłym wdziękiem oraz doskonałym przygotowaniem baletowym,
Hubert Stolarski
Przystojny, utalentowany tenor, solista Mazowieckiego Teatru Muzycznego, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, pamiętany z występów na deskach Teatru Wielkiego oraz Teatru Muzycznego, którego kariera rozwija się coraz szybciej w kraju i za granicą.
Dyrygować będzie dyrektor Sinfonietty Polonii - maestro Cheung Chau.
Premiera 2024 - V. Aleksander, O. Bołądź, P. Chruściel, M. Lamparska, M. Zakościelny, Piotr Witkowski, Robert Gulaczyk, Jakub Sasak
Święta w Szkole Magii - Immersyjny Spektakl dla Dzieci
Stand-up Poznań | Rafał Rutkowski w programie "Żarty dla mas"
Kameralne wydanie opery "La Traviata"
czyli nasi na wakajkach w Egipcie
Sprzedawca życzeń - Adam Ferency w monodramie Jacka Cygana
Od Disneya do Klasyki
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!