Sekcja Barow'a oraz Grupa Jazzowa Dixieland w nastrojowym koncercie
2 listopada 2021 o godz. 19:00
Koszalin
- woj. ZachodniopomorskieTeatr Variete Muza - sala koncertowa, ul. Morska 9
Zaduszki jazzowe to polska tradycja muzyczna, która powstała w połowie ubiegłego wieku. Na scenie zobaczymy wielu artystów, którzy między innymi złożą hołd zmarłym w tym roku - Marii Koterbskiej, Antoniemu Kopff oraz Chickowi Corea. Na scenie wystąpi Sekcja Barow'a, Grupa Jazzowa Dixieland oraz artyści Teatru Variete Muza: Paweł Barów i Aleksandra Seredyńska. Tradycja Zaduszek Jazzowych wywodzi się z Krakowa. W 1954 roku jazzmani po raz pierwszy spotkali się 1 listopada w sali gimnastycznej krakowskiej szkoły podstawowej przy ul. Królowej Jadwigi. Był to jedyny wolny dzień, kiedy mogli się spotkać i zagrać razem jam session. Pojawił się Tyrmand, który rozpoczął grając na fujarce Swanee River, potem grali Melomani, Komeda, Kurylewicz, Witold Sobociński i inni muzycy z Warszawy, Poznania i Śląska.
W tym, roku na scenie zobaczymy Sekcję Barow'a. Preferują muzykę z nurtu main jazz - bez zbędnych przebiegów, przyjemną w odbiorze dla słuchacza. Grupę muzyków pod kierownictwem Jarosława Barów - kompozytora, muzyka i aranżera. Muzycy, wraz z solistami Teatru Variete Muza - Pawłem Barów i Aleksandrą Seredyńską, zaprezentują utwory artystów, których pożegnaliśmy w tym roku, będą to:
Maria Koterbska - polska piosenkarka, szczególnie popularna w latach 50. i 60. XX w.; jej największe przeboje to m.in. "Augustowskie noce", "Brzydula i rudzielec", "Karuzela", "Parasolki", "Serduszko puka w rytmie cza cza", "Wrocławska piosenka", "Do grającej szafy grosik wrzuć". Debiutowała w 1949 w sylwestrowy wieczór. W latach 50. została stałą bywalczynią niedzielnych audycji Radia Katowice "Melodie świata", audycji wówczas niezwykle popularnej, w której stałym punktem były piosenki w jej wykonaniu. Począwszy od 1956 podjęła współpracę z kabaretem literatów Wagabunda, którego była współinicjatorką. Przez wszystkie lata istnienia we wszystkich programach była jego główną gwiazdą. W kabarecie występowali obok niej tacy artyści jak Lidia Wysocka, Jacek Fedorowicz, Mieczysław Wojnicki, Bogumił Kobiela, Mieczysław Czechowicz. W 1961 odbyła kilkumiesięczne tournée po Związku Radzieckim. Zespół artystyczny pod dyrekcją Kazimierza Rudzkiego był pierwszym polskim zespołem występującym przed radziecką publicznością.
Antoni Kopff - polski pianista, kompozytor, aranżer, autor muzyki do wielu piosenek, producent telewizyjny. Był autorem ok. 80 piosenek napisanych dla Kabaretu Olgi Lipińskiej (1993-2004) oraz producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie i telewizyjnym (TVP, TV Centrum, TV Podkarpacie). W latach 1989-1991 był wykładowcą w PWSFTviT w Łodzi. Tworzył też muzykę do filmów i spektakli teatralnych. W latach 1966-1970 był członkiem zespołu Rybałci. Był pomysłodawcą i założycielem grup wokalnych Partita i Familia (ta ostatnia od 1977 r. towarzyszyła wykonawcom podczas festiwali w Opolu). Do jego najpopularniejszych przebojów zaliczyć można: "Do zakochania jeden krok" (sł. Andrzej Bianusz) z repertuaru Andrzeja Dąbrowskiego, "Kiedy wiosna buchnie majem" (sł. Andrzej Bianusz) z repertuaru zespołu Partita, "Nie wierz mi, nie ufaj mi" z repertuaru Anny Jantar, "Bądź moim natchnieniem" z repertuaru Andrzeja Zauchy. Współpracował również z zespołem Perfect i innymi wykonawcami. W 1993 roku został wyłącznym producentem festiwalu w Opolu. Był to jedyny festiwal nieprodukowany przez Telewizję Polską.
Chick Corea - amerykański pianista jazzowy i kompozytor. Laureat NEA Jazz Masters Award. Jeden z pionierów fusion, znacząco wpłynął na post-bop, jazz latynoski, free jazz, jazz awangardowy oraz klasyczny. Jest rzadkością w swojej biegłości oraz charakterystyczności sposobu grania zarówno na fortepianie, jak i syntezatorach; był jednym z pierwszych, którzy w pełni wykorzystali potencjał instrumentów elektronicznych. Jest stawiany na półce razem z Herbiem Hancockiem i Keithem Jarrettem jako najbardziej wpływowy klawiszowiec drugiej połowy XX wieku. Do najważniejszych momentów swojej kariery Corea zaliczyć można współpracę z Milesem Davisem podczas nagrania albumu Bitches Brew w 1969 roku oraz utworzenie grupy będącej kamieniem milowym fusion - Return to Forever. Takie standardy jazzowe jak "Spain", "La Fiesta", "Now He Sings, Now He Sobs", "Armando's Rhumba" czy "Matrix" to tylko niektóre spośród wielu, które napisał i skomponował.
W koncercie weźmie udział również znana koszalińska Grupa Jazzowa Dixieland - to zespół, który od wielu lat gości na wielu scenach, nie tylko w Koszalinie. Dixieland to styl w muzyce jazzowej, określany czasem jako Hot jazz, Early jazz (wczesny jazz). Powstał w Nowym Orleanie na początku XX w. Charakterystyczny dla tego rodzaju grup jest brzmienie banjo. Podczas wydarzenia odbędzie się losowanie vouchera uprawniającego do skorzystania z weekendu dla 2 osób w Hotelu***NAT Sarbinowo oraz vouchera uprawniającego do 50% zniżki na weekendowy pobyt w Hotelu*** NAT Sarbinowie. Losy dostępne będą w barze w Teatrze Variete Muza.
Bilety z wydarzenia przez 36 dni upoważniają do 10% zniżki na usługi noclegowe albo do bezpłatnej kawy lub herbaty w restauracji hotelowej w Hotelu***NAT Sarbinowo.
Patronat medialny: Prestiż
Partnerzy: Hotel*** NAT Sarbinowo (Jawor), Centrum Rekreacji FORMA, eat4fit Dieta Cateringowa.
Odlotowa farsa o miłosnym czworokącie
Inteligentna i ironiczna komedia ukazująca blaski i cienie pracy aktorów
Walentynkowa Gala Muzyczna "Wielka miłość"
Mayday Bigamistka
Koncert symfoniczny Filharmonii Koszalińskiej
Mieszanka wybuchowa emocji w monodramie Żanetty Gruszczyńskiej
Stand-up Koszalin | Rafał Rutkowski w programie "Żarty dla mas"
DZIADEK DO ORZECHÓW
przezabawna farsa prosto z życia europejskich dyplomatów
Zostaw nam swoje dane, a natychmiast poinformujemy Cię, jak tylko nowe wydarzenie pojawi się w sprzedaży!